دانستنی‌های بدنسازی, دانستنی‌های بدنسازی بانوان, مقالات

اشتباهات رایج بدنسازان

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 5 دقیقه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)

Loading...

اشتباهات رایج بدنسازان

آیا برای رفتن به باشگاه آماده می‌شوید؟ قبل از بستن بند کفش‌هایتان، توصیه‌هایی را از ما دریافت کرده و اطمینان حاصل کنید که مرتکب این اشتباهات بدنسازی نمی‌شوید.

همه ما شاهد افرادی بوده‌ایم که تمرینات بدنسازی بسیار عجیبی بر روی دستگاه‌های تناسب اندام انجام داده و یا تمرینات ویژه‌ای برای پایین‌تنه یا همسترینگ انجام می‌دهند. افرادی نیز بر روی دستگاه‌های کششی بوده و همانند یویو حرکاتی به جلو و عقب انجام می‌دهند. حتی اگر این موارد را مشاهده نکرده‌اید، بدون شک ویدئوهایی از این تمرینات را تماشا کرده‌اید.

علاوه بر اینکه برخی از این تمرینات بسیار خجالت‌آور بوده و ارزش انجام ندارند، اما برخی از خطاها نیز وجود دارند که منجر به افزایش احتمال آسیب گردیده و مانع از دستیابی افراد به اهداف می‌گردند.

خطاهای باشگاهی اغلب رخ می‌دهند و حتی برخی اوقات بسیار ضروری می‌باشند، زیرا در برخی از شرایط اشتباه و شکست منجر به یادگیری روش صحیح تمرین می‌گردد. با این‌حال، دوری از خطاهای غیرضروری منجر به افزایش روحیه تمرین و جلوگیری از آسیب‌های بدنی می‌گردد. در اینجا ما به برخی از بزرگ‌ترین اشتباهات بدنسازی که افراد در باشگاه‌ها انجام می‌دهند، اشاره خواهیم کرد. به مطالبی که در ادامه این مقاله ارائه می‌شوند توجه نموده و اطمینان حاصل کنید که خودتان در باشگاه مرتکب این خطاها نمی‌شوید.

1. استفاده بیش‌ازحد از کاردیو و استفاده کم از وزنه‌ها

بروک اریکسون می‌گوید: “بزرگ‌ترین مشکلی که همواره در باشگاه‌ها شاهد آن بوده‌ام، استفاده بیش‌ازحد از دستگاه‌های کاردیو، مانند تردمیل، برای کاهش وزن می‌باشد.”

زمانی که افراد تصمیم به لاغری می‌گیرند، اولین اقدامی که انجام می‌دهند استفاده از دوچرخه، الیپتیکال یا تردمیل برای از بین بردن کالری‌ها می‌باشد. بدون شک، کاردیو می‌تواند به شما درزمینهٔ سوزاندن انرژی مازاد کمک کند، اما استفاده از وزنه‌ها منجر به شکل‌گیری بدن شما گردیده و شما را به اهداف موردنظر نزدیک‌تر می‌سازد.

بروک همچنین می‌گوید: “من همواره مشاهده کرده‌ام که زنان از برداشتن وزنه‌های سنگین خودداری می‌کنند، زیرا نگران این هستند که استفاده از این وزنه‌ها منجر به اندامی مردانه می‌گردد.”

همواره به خاطر داشته باشید که بدن زنان حاوی میزان کافی تستوسترون برای افزایش حجم ماهیچه نمی‌باشد. دسترسی به ماهیچه‌های قدرتمند و بزرگ به مدت‌زمان، انرژی و کالری بسیار زیادی نیاز دارد. این باور که بعد از استفاده از وزنه‌های سنگین بدنی همانند Hulk خواهید داشت، افسانه‌ای بیش نیست.

2. عدم تمرین

برخی اوقات، رفتن به باشگاه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها می‌باشد.

سارا سولومون می‌گوید: “من می‌خواهم این را به همه افراد بگویم که بزرگ‌ترین اشتباه، عدم تمرین می‌باشد.”

باشگاه ممکن است مکانی ترسناک به نظر برسد و این دیدگاه برای افراد مبتدی صحت دارد، اما با استفاده از برنامه بدنسازی سازگار با اهداف خود و همچنین درخواست کمک از افراد می‌توانید اعتمادبه‌نفس خود را افزایش داده و به اهداف موردنظر خود برسید.

3. استفاده از فرم نامناسب

فرم نامناسب یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که کاتلین تسوری با آن مواجه شده است.

وی می‌گوید: “بسیاری از افراد از وزنه‌های بسیار سنگین استفاده کرده و به‌ندرت می‌توانند یک ست را به‌طور کامل انجام دهند. این امر به‌هیچ‌عنوان استفاده بهینه از زمان تلقی نمی‌شود.”

تکنیک نادرست منجر به تأثیر بر روی ماهیچه‌های نادرست گردیده و الگوی حرکتی فرد را به‌طور نامناسبی تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر شما از فرم صحیح یک تمرین مطلع نیستید، از سایر افرادی که با نحوه انجام تمرین آشنا هستند، کمک بخواهید. از پرسیدن سؤال هراس نداشته باشید، زیرا در این صورت می‌توانید خود را از آسیب نجات دهید.

جسی هیلگنبرگ و الکس سیلورفاگان نیز با این موارد موافق هستند.

الکس می‌گوید: “افراد تا زمانی که نمی‌توانند تمرین را به‌طور صحیح انجام دهند، نباید وزنه‌ها را افزایش دهند.”

جسی می‌گوید: “زمانی که فرم و جداسازی ماهیچه‌ها را فراگرفتید، می‌توانید به افزایش وزنه‌ها فکر کنید.”

همواره بهتر است تمرینات را بافرم صحیح انجام داده و از وزنه‌های سبک‌تر استفاده نمایید.

4. برنامه‌ بدنسازی نامناسب

کریگ کاپورسو می‌گوید: “داشتن برنامه بدنسازی حرفه‌ای یکی از مواردی است که توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته می‌شود.”

به‌جای انتخاب یک برنامه بدنسازی به‌طور تصادفی و یا استفاده تصادفی از دستگاه‌ها، ضروری است که با برنامه تمرینی مشخصی به باشگاه بروید. برنامه بدن‌سازی شما باید نشانگر هدف نهایی شما باشد. ازجمله اهداف متعدد می‌توان به افزایش حجم ماهیچه‌ها، کاهش وزن و یا افزایش قدرت اشاره کرد.

کریگ می‌گوید: “افراد اغلب از روندی استفاده می‌کنند که مسیر و جهت خاصی نداشته و محرک خاصی را مورد هدف قرار نمی‌دهد. برخی اوقات آن‌ها برنامه بدنسازی خود را برحسب سلیقه خود تغییر می‌دهند.”

شما ممکن است تصور کنید به‌اندازه کافی پیشرفت کرده‌اید و می‌توانید تغییراتی را در برنامه بدن‌سازی ایجاد کنید، اما این به‌هیچ‌عنوان صحیح نمی‌باشد. تغییرات بسیار جزئی در برنامه تمرینی منجر به تغییر نتایج می‌گردند.

5. عدم استراحت

لارنس بالانگر می‌گوید: “یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که مشاهده کرده‌ام، این است که افراد استراحتی را برای دستگاه عصبی مرکزی خود در نظر نمی‌گیرند. افراد باید تمرینات را به‌صورت دوره‌ای انجام دهند، تا در مواقعی که پیشرفت نمی‌کنند، ناامید نشوند.”

بعد از هشت هفته تمرین با شدت بالا، یک هفته را به استراحت و بازیابی اختصاص دهید. این‌یکی از بهترین اقداماتی است که می‌توانید انجام داده و قدرت بدنی خود را به حالت پیشین بازگردانید.

6. انجام دادن روتین حرکات

یکی از مشکلات اصلی به عقیده زین هادزیک این است که افراد صرفاً حرکات را به‌طور روتین انجام می‌دهند.

وی می‌گوید: “هرگز قربانی تکرار نشوید. همه ما به انجام کارهای روتین علاقه داریم، اما اگر همواره یک برنامه را پیش رو داشته و بدن خود را به چالش نکشید، شاهد نتایج نخواهید بود.”

اگر از تمرینات خود خسته شده‌اید، پیشرفت شما بسیار کم خواهد بود.

7. تکرار تمرینات قدیمی

تکرار یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که آماندا بوکسی شاهد آن بوده است.

وی می‌گوید: “پیشبرد تمرینات یکی از مواردی است به‌اندازه کافی مورد تأکید قرار نگرفته است. من بارها شاهد افرادی بوده‌ام که تمرینات را به مدت چندین هفته با 10-12 تکرار و بدون افزایش وزنه‌ها انجام می‌دهند.”

زمانی که شما تمرین را به‌تازگی آغاز کرده‌اید، سه ست با تعداد تکرار 10-12 برای دستیابی به نتایج مناسب می‌باشد. اما سرانجام شما باید وزنه‌ها را افزایش داده و تغییراتی در تعداد ست‌ها و تکرارها اعمال کنید تا بتوانید شاهد پیشرفت باشید.

8. پیروی از بقیه

اگرچه این اشتباه اغلب مربوط به افرادی است که قصد دارند وارد این صنعت شده و شغلی مربوط به تناسب اندام آغاز کنند، بااین‌حال، یکی از خطاهایی است که کارینا بایمیلر شاهد آن می‌باشد.

وی می‌گوید: “بسیاری از مدل‌های جدید تناسب اندام اقدام خاصی برای تمایز خود و سایرین انجام نمی‌دهند. باید اقدامی وجود داشته باشد که شما را از سایرین متمایز نموده و توجه افراد را به شما جلب نماید. اگر شما نیز همانند سایر افراد باشید، شغل شما به‌عنوان یک مدل تناسب اندام بسیار کوتاه‌مدت خواهد بود.”


تالیف:

تن ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت Bodybuilding.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام  تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *