راهنماهای جامع, مقالات

راهنمای اندازه‌گیری دور بازو، شکم، باسن و غیره

راهنمای اندازه‌گیری بدن

وزن:

برای اندازه‌گیری وزن دقیق خود، از یک ترازوی دیجیتالی استفاده کنید و همیشه در یک زمان خاص( مثلا همیشه صبح‌ها) و با همان ترازو، وزن خود را اندازه‌گیری کنید. مناسب‌ترین زمان برای اندازه‌گیری وزن، صبح‌ها به‌صورت ناشتا و بین ساعت 7 تا 8 صبح است و سعی کنید کمترین لباس را به تن داشته باشید.

قد:

برای اندازه‌گیری قد خود، هم می‌توانید از دستگاه‌های اندازه‌گیری قد استفاده کنید و هم این‌که در کنار یک دیوار به‌صورت صاف بایستید. به حالتی که کاملاً به دیوار چسبیده باشید و از پاشنه پا تا سر در یک راستا باشید. سر باید کاملاً روبه‌جلو باشد. در این حالت فاصله بین زمین تا کف سر خود را به کمک فرد دیگری اندازه بگیرید. این مقدار اندازه قد شما می‌باشد.

دور بازو:

برای اندازه‌گیری بازو می‌توانید به 2 حالت عمل کنید:

  • در حالت آزاد: در این حالت که معمول‌ترین حالت اندازه‌گیری مقدار بازوست، دست کاملاً در حالت ریلکس در کنار بدن قرارگرفته و در محل قله و برآمده‌ترین بخش بازو، با متر اندازه دور بازو محاسبه می‌شود.
  • در حالت منقبض: در این حالت محاسبه که اندازه دور بازو در حالتی مشابه فیگور محاسبه می‌شود، باید دست به سمت بالا بیاید تا ساعد و بازو با یکدیگر زاویه تقریبی 90 درجه بسازند. سپس با استفاده از متر، اندازه دور بازو را در محلی که بازو بیشترین پیک را دارد، محاسبه می‌کنند.

کمر:

در محاسبه اندازه دور کمر باید شکم در حالت عادی باشد و به سمت تو یا بیرون داده نشده باشد. برای اندازه‌گیری باید متر از لبه بالایی دو استخوان لگن در دو طرف پهلو بگذرد و دقت شود که حتماً متر صاف و موازی با زمین باشد و به‌صورت کاملاً افقی از روی ناف عبور کند.

باسن:

برای اندازه‌گیری مقدار دور باسن باید پهن‌ترین بخش باسن را پیدا کرد. البته در فرمی که باسن در حالت طبیعی خود باشد و منقبض نشده باشد. سپس متر را از روی آن به نحوی عبور دهید که کاملاً افقی و موازی با زمین باشد و مقدار دور باسن را محاسبه کنید.

ران:

همانند دیگر اندازه‌گیری‌ها، برای محاسبه دور ران باید عریض‌ترین بخش دور ران را پیدا کرد و متر را به‌صورت افقی و موازی با زمین از روی آن عبور داد و اندازه دور ران را محاسبه کرد. معمولاً پهن‌ترین قسمت ران حدود 4 سانتی‌متر پایین‌تر از کشاله ران قرار دارد.اندازه‌گیری دور ران باید در حالتی باشد که ران در حالت منقبض نباشد.

ساق:

برای محاسبه دور ساق باید پهن‌ترین بخش ساق را پیدا کرد و متر را به‌صورت افقی و موازی با زمین از روی آن عبور داد و مقدار دور ساق را البته در حالتی که ساق در حالت انقباض نیست، محاسبه کرد.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *