دانستنی‌های بدنسازی, دانستنی‌های بدنسازی بانوان, مقالات

5 ویژگی یک مربی فیتنس خوب

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 4 دقیقه 

 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)

Loading...

آیا شما هم در مدرسه معلمی داشتید که یک کلاس درس ناخوشایند را برایتان قابل‌تحمل‌تر می‌کرد؟ یا معلمی که کلاس درس محبوبتان را تبدیل به وحشتناک‌ترین زنگ آن روز می‌کرد؟

مربیان فیتنس هم همین‌طور هستند!

بعضی مربیان کاری می‌کنند تا زجرآورترین کلاس‌ها تنها در عرض یک دقیقه به پایان برسند و هم‌زمان شما را تشویق می‌کنند تا خود را به چالش کشیده و با موانع روبه‌رو شوید. به همین ترتیب، مربیانی وجود دارند که در کلاس آن‌ها هر پنج دقیقه ساعت خود را نگاه کرده و لحظه‌شماری می‌کنید تا بتوانید کلاس را ترک کنید. تحمل واقعیت سخت است اما احتمالاً شما هم در یکی از این کلاس‌ها بوده‌اید.

مربیان فیتنس این قدرت را دارند که تجربه‌ای تلخ یا شیرین از کلاس‌های گروهی فیتنس برای افراد بسازند. چه شما با دنیای مربیگری تازه آشنا شده باشید، چه به دنبال تقویت مهارت‌های خود باشید، در ادامه به پنج ویژگی (از دیدگاه شاگردان) که یک مربی را متمایز می‌سازد می‌پردازیم:

از موزیک استفاده کنید

موسیقی نقش مهمی در تجربه هر فرد از فیتنس دارد. با توجه به مطالعه‌ای که توسط پروفسور Costas Karageorphis از دانشگاه برونل انجام‌شده، موسیقی می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا احساسات مثبت بیشتری را حتی در حین انجام تمرینات سخت تجربه کنند.

برخی ترجیح می‌دهند مسافت‌های طولانی را بدون موزیک بدوند درحالی‌که بعضی‌ها هم بدون موزیک نمی‌توانند تمرین کنند. در گروه‌های فیتنس معمولاً اکثر افراد از دسته دوم هستند. موسیقی می‌تواند به شما انگیزه دهد و حتی به‌طور ناخودآگاه باعث شود که سخت‌تر تمرین کنید. اگر تابه‌حال در یک کلاس فیتنس بوده باشید که آهنگ‌های انتخابی مربی مطابق میل و سلیقه شما نبوده باشد، درک می‌کنید که موسیقی نامناسب چقدر می‌تواند بر عملکرد شما تأثیر منفی بگذارد.

با توجه به این گفته‌ها، اگر مربی فیتنس هستید، مطمئن شوید که موسیقی انتخابی شما به‌قدر کافی هیجان‌انگیز است. اسپاتیفای (spotify) مکانی فوق‌العاده برای کشف آهنگ‌های جدید است. می‌توانید از مجموعه‌ آهنگ‌های پیشنهادشده در برنامه استفاده کنید و یا لیست مخصوص خودتان را بسازید.

حرکات را اصلاح کنید

اجازه ندهید شاگردانتان تمام حرکات را نادرست اجرا کنند. اصلاح کردن حرکات به شاگردانتان نشان می‌دهد که واقعاً به سلامت و کیفیت تمرین آن‌ها اهمیت می‌دهید. مربی که وقت گذاشته و دائماً در طول کلاس فرم‌ها را اصلاح می‌کند تحسین‌برانگیز است. اگر ورزشکاران فرم صحیح حرکت را اجرا نکنند، آن‌چنان‌که باید از تمرینات بهره نخواهند برد.

نه‌تنها اصلاح حرکات به شاگردانتان نشان می‌دهد که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، بلکه نشان‌دهنده تسلط شما بر کارتان بوده و درنتیجه باعث اطمینان خاطر در آن‌ها می‌شود. وقتی یک مربی برای اصلاح حرکات تلاش می‌کند، در کلاس این احساس به وجود می‌آید که تحت کنترل یک فرد حرفه‌ای قرار دارند، کسی که تضمین می‌کند بهترین نتیجه را از این کلاس یک‌ساعته بگیرند.

نسبت به تازه‌واردها حساس باشید

درحالی‌که اصلاح فرم اهمیت دارد، شیوه انجام آن‌هم به همان اندازه مهم است. اینکه با لحنی خجالت آمیز به کسی تذکر دهید بیشتر به او آسیب‌زده‌اید تا این‌که کمکی کرده باشید. تمام شاگردان شما حرفه‌ای نیستند. جمعیت کلاس شما از افرادی با سطوح مختلف تشکیل‌شده است. برای بسیاری از افرادی که به‌تازگی فیتنس را آغاز کرده‌اند، همین‌که در یک گروه و در مقابل دیگران ورزش کنند به‌قدر کافی دلهره‌آور است.

باور کنید مسخره شدن در یک کلاس گروهی فیتنس جالب نیست. قبل از شروع کلاس در مورد حرکات و شیوه اجرای آن‌ها توضیح دهید و اگر کسی حرکتی را اشتباه انجام می‌داد، نزدیکش شده و درحالی‌که به‌آرامی به او تذکر می‌دهید، حرکتش را اصلاح کنید. اگر جو کلاس به‌گونه‌ای است که با صدازدن اسم‌ها و تذکر در میان جمع مشکلی ندارند، فقط مطمئن شوید که این کار را با لحنی تمسخرآمیز انجام نمی‌دهید تا باعث احساس حماقت در آن فرد نشوید.

ارتباط سازی کنید

قبل از شروع کلاس از همه در مورد کارهای جالبی که در آخر هفته انجام داده‌اند بپرسید. خاطره جالبی از خودتان برایشان تعریف کنید. آن‌ها را درگیر بحث کنید. آن‌ها را بخندانید. هیچ‌کس از یک مربی خشک و عبوس که فقط راه‌ می‌رود و فریاد می‌زند خوشش نمی‌آید. ممکن است شما برای آموزش اضطراب داشته باشید اما فراموش نکنید که شاگردانت آن‌هم به همان اندازه نگران‌اند. برخی از شاگردان تازه‌وارد تمایل چندانی به شرکت در کلاس‌های گروهی فیتنس ندارند. با برقراری ارتباط، باعث ایجاد احساس آرامش در آن‌ها خواهید شد.

راه دیگر برای ایجاد حس آرامش در کلاس، مرور اسامی آن‌ها قبل از شروع کلاس است. تشویق شاگردانتان با جمله ” ادامه بده” فوق‌العاده است اما بهتر از آن این است که آن‌ها را با اسم‌هایشان صدا بزنید. ” ادامه بده استیسی! ” جمله بسیار قدرتمندتری است.

انگیزه دهید، تشویق کنید

تحسین کنید. به شاگردانتان نشان دهید که از صمیم قلب مشتاق پیشرفتشان هستید. فرم آن‌ها را فقط با گفتن اشتباهاتشان اصلاح نکنید، بلکه در طول کلاس به حرکاتی که به‌درستی انجام می‌دهند نیز اشاره‌کنید، به آن‌ها بگویید همین‌طور ادامه دهند. انگیزه عامل مهمی در یادگیری است. شاگردان شما ممکن است قبلاً به باشگاه رفته باشند اما کلاس شما را انتخاب کرده‌اند تا یاد بگیرند. پس آن‌ها را تشویق کنید تا برای ادامه دادن انگیزه بگیرند.

این‌که چند کلمه تشویقی چه تأثیری می‌تواند بر یک کلاس فیتنس داشته باشد غیرقابل‌توصیف است.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت pulse.peerfit.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code