قهرمانان بدنسازی ایران, مقالات

لی هنی از اسطوره های بدنسازی جهان

لی هنی از اسطوره های بدنسازی جهان
 • لی هنی از اسطوره های بدنسازی جهان

  در این مقاله با زندگی نامه لی هنی (Lee Haney) از اسطوره های بدنسازی جهان آشنا می‌شوید. لی هینی یا لی هانی متولد 11 نوامبر 1959 در “اسپارتانبورگ” است. او بدنساز حرفه‌ای بازنشسته IFBB می‌باشد. هنی با 8 بار قهرمانی مسترالمپیا به همراه “رونی کلمن” رکوردداران این مسابقات در تمام دوران هستند. وزن این اسطوره در زمان مسابقات به 104 تا 113 کیلوگرم می‌رسید. برای آشنایی بیشتر با بیوگرافی و دوران ورزشی این قهرمان بدنسازی همراه تن‌ورز باشید.

  بیوگرافی لی هنی

  لی هینی در 11 نوامبر سال 1959 میلادی در اسپارتانبورگ، کرولینای جنوبی به دنیا آمد. لی فارغ‌التحصیل دانشگاه “ساترن متودیست” در رشته روانشناسی کودک است. هم‌اکنون به همراه همسرش شرلی و دو فرزندش در “آتلانتای جورجیا” اقامت دارند.

  قد او 180 سانتی‌متر و وزن خارج از فصل مسابقات 118 کیلوگرم بوده است. هنی در سبک‌ترین زمان رقابت‌ها با وزن 104 کیلوگرم و سنگین‌ترین زمان 113 کیلوگرم شناخته می‌شود. اندازه دور سینه 142 سانتی‌متر، دور گردن 51، دور بازو 53 و دور کمر 80 سانتی‌متر است. همچنین دور ران 76.2 و دور ساق پا این اسطوره 50.8 سانتی‌متر می‌باشد.

  زندگی نامه لی هنی 

  لی از ابتدا علاقه بسیاری به بدنسازی داشت. حتی فیگورهای “سامسون” از اساطیر قدیمی و “هرکول” از اساطیر یونان باستان را تقلید می‌نمود. آرزوی او از ابتدا فیزیک بدنی بی‌نظیر هم‌چون این اساطیر بود. دیوار اتاقش پوشیده از پوسترهای بدنسازانی هم‌چون “رابی رابینسون” بود. جالب است بدانید لی در 12 سالگی به عنوان کادو کریمس یک وزنه از والدینش خواست.

  از همان زمان تمرین با وزنه یکی از تفریحات هنی شد. البته ژنتیک بدنی بسیار خوب او قابل چشم‌پوشی نیست. هنی از اسطوره های بدنسازی جهان تمرین را در یک باشگاه محلی آغاز کرد. “دنی راجرز” متوجه پتانسیل بدنی بی‌نظیر او شد. به همین علت بدنسازی را به او پیشنهاد نمود. تأکید کرد اگر تمرکزت را بر این رشته بگذاری بی‌شک از بزرگ‌ترین بدنسازان جهان خواهی شد.

  هنی به مدت ۴ سال توسط دنی راجرز آموزش دید. در سال 1973 بدن لی به خوبی رشد کرد و در بین همسالان معروف شد. طولی نکشید که برای شرکت در رشته‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و دو و میدانی دبیرستان دعوت شد. البته هنی هیچ‌گاه دست از تلاش برای ساخت بدنی زیبا برنداشت.

  دوران ورزشی هنی

   اولین مسابقه این قهرمان به سال 1975 در 16 سالگی بازمی‌گردد. این مسابقه با عنوان “نمایش آقای جنوب کالیفرنیا” شناخته می‌شد. اما لی هنی هیچ اطلاعاتی درباره مسابقه و نحوه نمایش نداشت. تنها یک جفت لباس زیر از سوپرمارکت محل تهیه کرد و بر روی استیج رفت. به دلیل همین بی‌تجربگی مقامی نیاورد. اما علاقه او به بدنسازی منجر شد تا لی، بدنسازی را رشته اصلی خود انتخاب نماید.

  در سال 1977 هنی به فیزیک و ظاهر بدنی بی‌نظیری رسید. در سن 18 سالگی در کالج یک بورسیه تحصیلی دریافت کرد؛ اما آن را نپذیرفت. در نهایت پس از کشمکش بسیار با والدین تصمیم گرفت کالج را رها کند. در نتیجه بر روی رؤیای خود متمرکز شد.هینی در 19 سالگی با پیشرفت بسیار آماده شرکت در مسابقات شد. او در اولین تجربه در رقابت‌های “مستر جوانان آمریکا” قهرمان گردید. پس از آن سه سال از استیج فاصله گرفت. تمرکز خود را بر رژیم و تمرین سخت قرار داد تا بدنی زیبا بسازد.

  در سال 1982 با بیشترین حجم بدنی دوران آماتوری‌اش در مسابقات ملی جوانان شرکت کرد. هنی در دسته سنگین وزن قهرمان شد و عنوان اورال را به دست آورد. در 23 سالگی موفق به دریافت کارت حرفه‌ای گردید. سال بعد در هفت مسابقه شرکت نمود. اما در همه آن‌ها پیروز نشد. با این حال با مطالعه زندگی نامه لی هنی متوجه می‌شوید او هیچ‌گاه دست از تلاش برنداشت. همین امر منجر شد تا عنوان بزرگ‌ترین فیزیک جهانی را در پایان سال به دست آورد.

  در 25 سالگی موفق به شرکت در معتبرترین رقابت دنیا یعنی مستر المپیا 1984 شد. او در طی 7 سال بعد نیز موفق به پیروزی در این رقابت‌ها گردید. در نتیجه با هشت بار پیروزی پیاپی رکورد “آرنولد شوارتزنگر” را شکست. هنی استانداردهای بدنسازی را برای ورزشکاران بعدی بالاتر برد. پس از او تنها رونی کلمن قادر به هشت بار قهرمانی مسترالمپیا همانند لی هنی شد.

  جهت دریافت برنامه کلیک کنید: برنامه بدنسازی

  فعالیت‌های خارج از مسابقات

  پس از بازنشستگی در سن 35 سالگی، لی یک موسسه غیرانتفاعی برای کودکان در آتلانتا تأسیس نمود. این موسسه شامل 40 هکتار مزرعه، تورهای طبیعت‌گردی و یک باغ‌وحش است. نوجوانان 12 تا 15 سال در کمپ‌های 8 هفته‌ای، از تابستان خود در این موسسه لذت می‌برند.

  رئیس‌جمهور “بیل کلینتون”، لی را رئیس هیئت‌مدیره سازمان ورزش و تربیت‌بدنی منصوب کرد. هنی از اسطوره‌ های بدنسازی جهان در شبکه TBN برنامه‌ای تلویزیونی به نام “TotaLee Fit” را برگزار نمود. در این برنامه معمولاً از ورزشکاران مرد مسیحی معروف دعوت می‌شد. لی هنی نیز از مسیحیان مؤمن است. او در این نمایش تلویزیونی به اهمیت هر دو مقوله جسم و معنویت می‌پرداخت. یکی از نقل قول‌های معروف او این است: “تمرین کن برای تحریک کردن عضلات و نه برای نابودی آن‌ها.”

  در ادامه زندگی نامه لی هنی به بررسی برخی افتخارات او می‌پردازیم:

  اسطوره های بدنسازی جهان

  فهرست افتخارات

  سال 1975:

  • مقام اول مسابقات مستر نوجوانان آمریکا

  1979:

  • مقام اول مسابقات مستر نوجوانان آمریکا دسته بلندقدها

  سال 1982:

  • مقام اول و اورال مسابقات ملی دسته سنگین وزن
  • مقام اول و اورال مسابقات ملی جوانان دسته سنگین وزن
  • مقام اول مسابقات قهرمانی آماتورهای جهان دسته سنگین وزن

  1983:

  در این سال  لی هنی از اسطوره های بدنسازی جهان بیشترین مقام‌ها را در رده اول تا سوم به خود اختصاص داد.

  • مقام دوم مسابقات گرندپریکس سوئد
  • مقام دوم مسابقات گرندپریکس انگلستان
  • مقام اول مسابقات گرندپریکس لاس وگاس
  • مقام سوم مسابقات مسترالمپیا
  • مقام اول مسابقات شب قهرمانان
  • مقام سوم مسابقات حرفه‌ای جهان
  • مقام دوم مسابقات گرندپریکس سوئیس

  1984:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  1985:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  سال 1986:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  1987:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا
  • مقام اول مسابقات گرندپریکس آلمان

  1988:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  1989:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  سال 1990:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  1991:

  • مقام اول مسابقات مسترالمپیا

  جمع‌بندی

  لی هنی از اسطوره های بدنسازی جهان متولد سال 1959 است. رکورد قهرمانی مسابقات مسترالمپیا از مهم‌ترین افتخارات ورزشی در زندگی نامه لی هنی به شمار می‌رود. او 8 سال متوالی قهرمان شد و رکورد قبلی را که متعلق به آرنولد بود؛ شکست. پس از هنی، تنها رونی کلمن موفق به هشت برد در این رقابت‌ها گردید. لی توسط کلینتون رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان رئیس هیئت‌مدیره سازمان ورزش و تربیت‌بدنی منصوب شد.


  تالیف:

   تن ورز تولید شده در تولید محتوای تن‌ورز


  N:1813

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  بازگشت به لیست

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.