قهرمانان بدنسازی ایران, مقالات

زندگی نامه فلکس ویلر قهرمان بدنسازی دنیا – Flex Wheeler

زندگی نامه فلکس ویلر قهرمان بدنسازی دنیا - Flex Wheeler

زندگی نامه فلکس ویلر قهرمان بدنسازی دنیا - Flex Wheeler

قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر یکی از برترین اسطوره‌های تاریخ این رشته است. با زندگی نامه فلکس ویلر با شما هستیم. او متولد سال 1965 در آمریکا بوده و دوران کودکی سختی داشته است. Flex Wheeler چهار دوره قهرمانی مسابقات آرنولد کلاسیک را در پرونده ورزشی خود دارد. پای راست ویلر در سال 2019 به دلیل مشکلات عروقی سیستم گردش خون طی عمل جراحی قطع شد. جهت آشنایی بیشتر با بیوگرافی و افتخارات این قهرمان به یادماندنی همراه تن‌ورز باشید.

تیم تن‌ورز تا به این‌جا به معرفی تعداد بسیاری از قهرمانان پرورش اندام پرداخته است. برای مثال آرنولد، رونی کلمن، دوریان یتس و ناصر الصونباطی تنها برخی از این افراد هستند. همچنین هادی چوپان، بیت‌الله عباسپور، سهراب سرابی و محراب فاطمی بعضی از قهرمانان ایرانی این رشته می‌باشند. اسطوره‌های ورزشی با گذر از مراحلی سخت و تمرینات متعدد با پشتکار فراوان نام خود را در تاریخ ثبت کرده‌اند.

فراموش نکنید همه ورزشکاران در تمام دوران تاریخ برنامه تمرینی بدنسازی مخصوص خود را داشته‌اند. همچنین در کنار آن به کمک رژیم غذایی غنی و مصرف مکمل پیشرفت کرده‌اند. به همین علت همواره این نکته را از زبان مربیان می‌شنوید که تمرین با رژیم تأثیرگذار است. اسطوره‌های بدنسازی تمرکز و هدف خود را بر بدنسازی گذاشته و بارها شکست خورده‌اند. اما این مسیر را با قدرتی بیشتر ادامه دادند. آشنایی با این افراد به پیشرفت شما کمک کرده و انگیزه مضاعفی به وجود می‌آورد.

فلکس نیز یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان تاریخ این رشته ورزشی است. قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر سختی‌های بسیاری در طی دوران کودکی پشت سر گذاشته است. همچنین دوران ورزشی پر چالشی را تجربه نمود. بااین‌حال عقب‌نشینی نکرد و تا زمان ممکن در مسابقات حاضر شد. در ابتدا گذری بر زندگی‌نامه و شرایط خانوادگی او خواهیم داشت.

زندگینامه فلکس ویلر Flex Wheeler

“کنت ویلر” قهرمان مطرح دهه 90 میلادی، متولد 23 آگوست سال 1965 می‌باشد. زادگاه او شهر “فرزنو” واقع در کالیفرنیا آمریکا است. او در دوران نوجوانی را نیز در همین شهر گذراند. ویلر در فقر بزرگ شد و همین امر پیشرفت را برای او سخت‌تر می‌کرد. بسیاری از کودکان فقیر متأسفانه مورد کودک‌آزاری قرار می‌گرفتند. ویلر نیز از این قاعده مستثنا نبود. او در سن کم با کودک‌آزاری مواجه شد. همچنین تمایل به خودکشی نیز داشت.

علاوه بر این او مبتلا به “اختلال دیسلکسیا یا نارساخوانی” بود. اما در ورزش حرف اول را می‌زد و سرآمد در بین همکلاسی‌ها بود. ویلر از همان زمان علاقه فراوانی به ورزش داشت.

این نوشته به شما پیشنهاد می‌شود: قهرمان بدنسازی جهان ناصر الصونباطی

تاریخچه ورود به ورزش

ویلر در ابتدا با رشته‌های رزمی پا به عرصه ورزش گذاشت. پس از گذر زمان در نوجوانی نیز پرورش اندام را آغاز نمود. از همان ابتدا عضلاتی حجیم و ورزیده داشت. بدنساز مورد علاقه او “آرنولد شوارتزنگر” است. این اسطوره همواره از خود به عنوان یک ورزشکار هنرهای رزمی یاد می‌کند. سپس به رشته بدنسازی اشاره می‌نماید.

ویلر به بدنی بسیار منعطف معروف بود. همین امر سبب شد تا با نام مستعار “فلکس (Flex)” مشهور شود. انعطاف بدنی قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر، به حدی بود که پاهایش را 180 درجه باز می‌کرد. جالب است بدانید این قهرمان در ابتدا به عنوان افسر پلیس خدمت کرد. اما پس از مدتی این شغل را رها نمود. با این روش توانست تمرکز کامل خود را بر رشته بدنسازی بگذارد. در نتیجه به صورت حرفه‌ای پرورش اندام را ادامه داد.

ویلر به مغرور بودن و اعتمادبه‌نفس بالا شهرت داشت. شاید از این خصلت برای جبران درون‌گرایی خود استفاده نموده است. همچنین روشی برای جبران حس تزلزلی که از دوران کودکی همراه او بود.

قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر

فلکس ویلر سلطان تقارن

ویلر با توجه به ترکیب بدنی حرفه‌ای و بی‌نظیرش، لقب “سلطان تقارن” را از آن خود نمود. آرنولد اذعان دارد که ویلر از بزرگ‌ترین بدنسازانی است که او مشاهده کرده است. همچنین رونی کلمن، از ویلر به عنوان بهترین بدنسازی که در مقابلش مسابقه داده، یاد می‌کند.

قد او 178 سانتی‌متر است. وزن طی دوران مسابقات بین 96 تا 109 کیلوگرم بود. همچنین وزن خارج فصل مسابقات به 120 تا 125 کیلوگرم می‌رسید. سایز بازو 58Flex Wheeler و دور پا 80 سانتی‌متر است. اندازه دور سینه نیز به 138 سانتی‌متر می‌رسید.

این نوشته به شما پیشنهاد می‌شود: برترین قهرمانان بدنسازی ایران

اولین مسابقات ویلر

در سال 1983 برای اولین بار در مسابقات بدنسازی شرکت نمود. با این‌ حال مقام اول را کسب نکرد. پس از چندی مجدد در سال 1989 در مسابقات شرکت نمود. قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر موفق به کسب مقام اول مسابقات مستر کالیفرنیا NPC شد. همچنین سال 1993 در مسابقات مستر المپیا شرکت کرد و به مقام دوم رسید. فلکس تنها با اختلاف کمی مقام اول را از دست داد. متأسفانه این اتفاق در مسابقات مستر المپیا سال‌های 1998 و 1999 نیز تکرار شد.

دیگر افتخارات فلکس ویلر

یکی از مهمترین افتخارات این اسطوره بدنسازی، قهرمانی در 4 دوره از مسابقات آرنولد کلاسیک است. همچنین 5 دوره قهرمانی مسابقات مردان آهنین را در پرونده ورزشی خود دارد. ویلر قهرمان مسابقات گرندپریکس فرانسه، مسابقات سواحل جنوبی، شب قهرمانان و گرندپریکس مجارستان شده است.

در سال 1994 دچار یک تصادف رانندگی بسیار سخت شد. این سانحه می‌توانست او را برای مادام‌العمر فلج کند. به همین علت برای مدتی افسرده شد و همچنین از مسابقات عقب افتاد. Flex Wheeler پس از بهبود خود مجدد تمرینات را آغاز نمود. او با سرعت بسیار خوبی پیشرفت کرده و به جمع بدنسازان طراز اول بازگشت.

سال 1999 ویلر متوجه بیماری سخت کلیوی خود شد. در ابتدا برخی تصور داشتند به دلیل داروهای بدنسازی به این عارضه مبتلا شده است. اما بیماری او ارثی بود و به مصرف داروها مرتبط نبود. این اسطوره بدنسازی در سال 2000 میلادی، بازنشستگی خود را از مسابقات اعلام نمود. بااین‌حال تا سال 2003 نیز در مسابقات قهرمانی شرکت کرد.

طی سال 2003 عمل پیوند کلیه داشت. سپس در سال 2005 در مبارزه‌های نمایشی مسابقات آرنولد کلاسیک شرکت کرد. سال 2007 قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر با خبرنگار “مجله آیرون من” مصاحبه نمود. موضوع این مصاحبه در رابطه با مجموعه مقالات اسطوره‌های بدنسازی و تحت عنوان “دیروز و امروز” بود. این مصاحبه تأثیرگذار به مردم یاد می‌داد چطور بر سختی‌ها پیروز شوند. فلکس در سال 2017 به مسابقات مسترالمپیا بازگشت. او در بخش فیزیک کلاسیک مسابقه داد و در جایگاه پانزدهم قرار گرفت.

دوران بازنشستگی و علت قطع شدن پای فلکس ویلر

ویلر پس از اعلام بازنشستگی بیشتر بر روی هنرهای رزمی تمرکز نمود. او به رشته “Knep-Kwon-Do” که ترکیبی از ورزش‌های رزمی کنپو، تکواندو و آی کیدو است؛ علاقه دارد. همچنین برای مدتی به عنوان اسپانسر برای ورزشکاران فعالیت نموده و در تبلیغات برای شرکت‌ها مشاهده می‌شد.

در اکتبر سال 2019 فلکس تحت عمل جراحی قرار گرفت. پزشکان به دلیل مشکلات عروقی سیستم گردش خون به اجبار پای او را از زیر زانو قطع کردند. در این زمان نه‌تنها Flex Wheeler بلکه جامعه بدنسازی دچار شوک بزرگی شد. قطع کردن پای فلکس به دلیل افزایش مشکلات جریان خون در پای راست بود. این مشکل می‌توانست  زندگی او را تهدید نماید.

فلکس ویلر

فهرست افتخارات ویلر

سال 1993:

 • مقام اول مسابقات گرند پریکس فرانسه
 • مقام اول مسابقات گرند پریکس آلمان
 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای آیرون من
 • مقام اول مسابقات آرنولد کلاسیک
 • مقام دوم مسابقات مستر المپیا

سال 1995:

 • مقام پنجم مسابقات گرند پریکس اسپانیا
 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای آیرون من
 • مقام دوم مسابقات آرنولد کلاسیک
 • مقام اول مسابقات ساحلی جنوبی
 • مقام هشتم مسابقات مسترالمپیا

جهت دریافت برنامه کلیک کنید: برنامه بدنسازی حرفه‌ای

افتخارات قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر – Flex Wheeler در سال 1996:

 • مقام دوم مسابقات حرفه‌ای کانادا کلاسیک
 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای فلوریدا کاپ
 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای آیرون من
 • مقام دوم مسابقات آرنولد کلاسیک
 • مقام چهارم مسابقات مسترالمپیا
 • مقام اول مسابقات شب قهرمانان

1997:

 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای سن خوزه
 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای آیرون من
 • مقام اول مسابقات آرنولد کلاسیک

1998:

 • مقام اول مسابقات حرفه‌ای آیرون من
 • مقام اول مسابقات آرنولد کلاسیک
 • مقام دوم مسابقات مسترالمپیا

سال 1999:

 • مقام دوم مسابقات گرند پریکس انگلستان
 • مقام دوم مسابقات حرفه‌ای جهان
 • مقام دوم مسابقات مسترالمپیا

2000:

 • مقام اول مسابقات گرندپریکس مجارستان
 • مقام دوم مسابقات حرفه‌ای آیرون من
 • مقام اول مسابقات آرنولد کلاسیک
 • مقام دوم مسابقات مستر المپیا

2002:

 • مقام هفتم مسابقات مسترالمپیا

2003:

 • مقام سوم مسابقات حرفه‌ای آیرون من

2017:

 • مقام پانزدهم مسابقات مستر المپیا بخش فیزیک کلاسیک

تمرینات فلکس ویلر

فلکس به عضلات کات و بی‌نظیر بازو معروف بود. او تمرینات متعددی برای درگیری این عضله انجام می‌داد. برای مثال حرکت جلو بازو ایستاده با هالتر ای‌زد را در 4 ست با 10 تکرار اجرا می‌کرد. همچنین حرکات جلو بازو دمبل لاری تک دست و جلو بازو دمبل تمرکزی از دیگر تمرینات این قهرمان هستند. او این حرکات را در 3 ست با 10 تکرار انجام می‌داد.

Flex Wheeler برای عضلات پشت و زیر بغل از حرکت زیر بغل سیم‌کش دست جمع کمک می‌گرفت. همچنین تی بار با هالتر و ددلیفت از دیگر تمرینات برنامه او می‌باشد. برنامه عضلات سینه او متشکل از تمرینات متعددی هم‌چون پرس سینه با اسمیت و پرس بالا سینه با هالتر بود. فلای دستگاه و پرس بالا سینه با دمبل نیز از دیگر تمرینات این قهرمان است.

جمع‌بندی

قهرمان بدنسازی دنیا فلکس ویلر ملقب به سلطان تقارن است. او متولد سال 1965 می‌باشد. اسطوره بدنسازی فلکس ویلر با گذر از دورانی سخت قهرمانی‌های متعددی به دست آورد. 4 دوره قهرمانی در مسابقات آرنولد کلاسیک و 5 دوره قهرمانی مردان آهنین برخی از این موارد هستند. پزشکان در یک عمل جراحی در سال 2019 به دلیل مشکلات عروقی یک پای Flex Wheeler را قطع کردند. برای این قهرمان و اسطوره پرورش اندام آرزوی سلامتی داریم.


تالیف:

 تن ورز تولید شده در تولید محتوای تن‌ورز


N:1556

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *