چربی سوز ها, راهنمای مصرف مکمل‌ها, مقالات

سی ال ای (‌CLA) چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 رای)

Loading...

فواید و نقش سی ال ای در بدنسازی و ورزش

CLA یا لینولئیک اسید کونژوگه (سی ال ای) یکی از ایزومرهای لینولئیک اسید است و این بدین معناست که دارای تغییری جزئی در ساختار مولکولی به دلیل تغییر در وظایف مواد غذایی می‌باشد. این یکی از اسیدهای چربی آزاد می‌باشد که به طور طبیعی در گوشت و مواد لبنی وجود دارد و توسط بدن تولید نمی‌گردد بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. CLA برای اولین بار در سال 1978 توسط دکتر مایکل پاریزا و در حین مطالعه عصاره گوشت در دانشگاه ویسکانسین مادیسون کشف شد. تونالین CLA (نسخه صنعتی) یکی از برترین مکمل های CLA می‌باشد و از روغن کافشه تهیه می‌شود که منبع مناسبی از لینولئیک اسید می‌باشد. این محصول اولین محصول پرفروش جهان بوده و تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام گرفته شده است.

مزایای CLA (سی ال ای):

 • ترکیب بندی بدن را با کاهش چربی بدن و نگهداری حجم ماهیچه‌ای تغییر می‌دهد.

CLA این کار را به چهار طریق انجام می‌دهد:

 • کاهش میزان چربی ذخیره شده بعد از غذا خوردن
 • افزایش تجزیه چربی در سلول های چربی
 • افزایش میزان متابولیسم چربی
 • کاهش تعداد سلول های چربی در بدن

این یکی از دلایل اصلی برای خرید CLA توسط افراد می‌باشد زیرا یکی از محصولات چربی سوز بدون کافئین می‌باشد. این محصول همانند محصولات دارای کافئین عمل نمی‌کند و بنابراین بسیاری از افراد از این محصول برای سوزاندن چربی‌ها و رسیدن سریع به نتایج استفاده می‌کنند.

شواهد ورای :CLA

بیش از 600 مطالعه بر روی CLA ها در طی 25 سال اخیر انجام شده است و ذکر همه آنها امکان پذیر نمی‌باشد، بنابراین در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

اسید لینولئیک کونژوگه چربی بدن را در افرادی که ورزش می‌کنند کاهش می‌دهد.

موسسه: مجله تحقیقات پزشکی بین‌المللی

توضیح: افراد داوطلب CLA یا نمونه دارونمایی را به مدت 3 ماه دریافت کردند و از آنها خواسته شده که هیچ تغییر در روش زندگی و رژیم غذایی خود در این مدت اعمال نکنند.

نتایج: گروهی که از CLA استفاده کرده بودند به میزان قابل توجهی و در حدود 17 الی 21.3 درصد کاهش چربی داشتند و وزن آنها نیز کاهش پیدا کرده بود (از 69.6 به 68.9 کیلوگرم).

لینولئیک اسید کونژوگه (CLA) بافت چربی شکمی در مردان چاق میانسال دارای علایم سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد: آزمایش کنترل تصادفی.

موسسه: مجله بین‌المللی چاقی

توضیح: افراد داوطلب CLA یا نمونه دارونمایی را به مدت 4 هفته دریافت کردند و تغییری را در شیوه زندگی و رژیم غذای خود اعمال نکردند.

نتایج: گروهی که از CLA استفاده کرده بودند قطر کمر خود را کاهش داده بودند و این کاهش در حدود یک اینچ بود.

استفاده از لینولئیک اسید به مدت یکسال حجم چربی بدن را در افراد سالم دارای اضافه وزن کاهش می‌دهد.

موسسه: موسسه آمریکایی تغذیه بالینی

توضیح: افراد چاق CLA و گروه دیگری نمونه دارونمایی را روزانه به مدت 1 سال استفاده کردند.

نتایج: میانگین چربی بدن در گروهی که از CLA استفاده کرده بودند 6.9 تا 8.7 درصد کمتر از افرادی بود که از نمونه بی‌تاثیر استفاده کرده بودند. استفاده طولانی مدت از مکمل CLA حجم چربی بدن در افراد دارای اضافه وزن را کاهش می‌دهد.

استفاده از مکمل لینولئیک اسید کونژوگه به مدت 24 ماه نتایج مناسبی داشته و حجم چربی بدن را در افراد دارای اضافه وزن کاهش می‌دهد.

موسسه: مجله تغذیه

توضیح: در ادامه دوره استفاده یک ساله از مکمل این مطالعه انجام گرفت. افراد دارای اضافه وزن روزانه CLA دریافت کردند.

نتایج: افرادی که در سال اول مطالعه چربی از دست داده بودند، سال دوم را نیز بدون چربی ادامه دادند و گروهی که در سال اول از نمونه دارونما استفاده می‌کردند از CLA استفاده کردند و چربی قابل توجهی را از دست دادند. میزان لپتین در طول دوره بیش از 20 درصد کاهش یافت. استفاده طولانی مدت از مکمل CLA به مدت 24 ماه عواقبی در پی نداشت.

خرید مکمل چربی‌سوز

تاثیر مکمل های لینولئیک اسید کونژوگه یا سی ال ای در طی تمرینات مقاومتی:

موسسه: کالج آمریکایی پزشکی ورزشی (2006)

توضیح: زنان و مردان سالم در CLA یا نمونه دارونمای آن را در ورزش‌های مقاومتی به مدت 7 هفته استفاده کردند. اندازه‌گیری‌ها قبل و بعد از اتمام مطالعه شامل وزن بدن، درصد چربی بدن، حجم چربی بدن و ضخامت ماهیچه ها بود.

نتایج: بعد از 7 هفته، گروهی که از CLA استفاده کرده بودند دارای افزایش حجم ماهیچه و کاهش چربی بودند. علاوه بر این،  RMR نیز در گروهی که از CLA استفاده کرده بودند ثابت بود ولی RMR در گروهی که از نمونه دارونما استفاده کرده بودند کاهش یافته بود.

نقش لینولئیک اسید کوژوگه در کاهش چربی بدن و جلوگیری از اضافه وزن در تعطیلات

موسسه: مجله بین المللی چاقی (2006)

توضیح: 40 زن و مرد سالم و دارای اضافه وزن در سنین 18-44 سال با شاخص حجمی 25-30 کیلوگرم بر متر مربع از CLA یا نمونه دارونمای آن به مدت 6 ماه استفاده کردند. وزن بدن به صورت ماهانه قبل از فصل تعطیلات (آگوست ـ دسامبر)، فصل تعطیلات (نوامبرـ دسامبر) و بعد از تعطیلات (ژانویه ـ مارس) اندازه گیری شد.

نتایج: در مقایسه با گروهی که از CLA استفاده کرده بودند، گروهی که از دارونما استفاده کرده بودند در طی فصل تعطیلات افزایش وزن قابل توجهی داشتند. در گروه دارونما، تغییر وزن در تعطیلات بیشتر از دوره پیش از تعطیلات بود. تغییر در ترکیب‌بندی بدن در طی دوره شش ماهه در استفاده از CLA بسیار خوب بود و چربی بدن به طور قابل توجهی کاهش یافته بود.

CLA ابتدا در دهه 90 به عنوان مکمل ارائه شد اما از فروش خوبی برخوردار نبود. این مطالعات نشانگر تفکر فعلی در مورد CLA مس باشد و به افراد کمک می کند تا به دلیل محبوبیت کنونی آن پی ببرند.

محصولات CLA و میزان مصرف:

CLA در دو حالت مستقل و محصولات فرمولی ارائه می‌شود. اگرچه برند تونالین مشهور می‌باشد اما تمام محصولات CLA را این تولید کننده تامین نمی‌کند. کلارینول نیز یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده می‌باشد ولی این محصول منبع طبیعی محصول را ذکر نکرده است. محصولات دیگر CLA حاصل از روغن کافشه می‌باشند. در برخی از موارد، منبع بر روی برچسب نیز ذکر نشده است. بنابراین زمانی که تصمیم به خریداری گرفتید، مطالعه برچسب ضروری می‌باشد و سعی کنید از نمونه‌های مشهور آن خریداری نمایید. من به شما پیشنهاد می‌کنم قبل از خرید تحقیقاتی را بر روی دو برند مشهور انجام دهید تا انتخاب درستی داشته باشید. در میان محصولات فرمولی، CLA معمولا بخشی از ترکیبات چربی های سالم می‌باشد که برای چربی سوزی به کار برده می‌شوند. مجموعه از محصولات وجود دارند که بر این اساس ساخته شده‌اند اما در مورد عملکرد آنها اطلاعاتی موجود نمی‌باشد. بسیاری از افراد نیز از CLA به منظور خودداری از کافئین استفاده می‌کنند.

CLA معمولا به صورت کپسول های ژله‌ای عرضه می‌شود و در محصولات فرمولی به صورت پودر به‌کار رفته است. میزان مصرف آن 1-2 تا سه بار در روز می‌باشد و قدرت آن از 1000 میلی‌گرم تا 1300 میلی‌گرم در هر کپسول ژله‌ای متغیر می‌باشد. طبق معمول، مطالعه بر چسب ضروری بوده و پیروی از دستورالعمل موجود توصیه می‌شود.

 خرید مکمل چربی سوز

تالیف و ترجمه تن ورز

لطفا در صورت کپی این مقاله، نام و آدرس تن ورز را به عنوان منبع ذکر نمایید.


اگر هدف شما افزایش وزن، کاهش وزن و یا سلامتی است، آیا مایل هستید از بهترین مربیان و کارشناسان تغذیه ایران، رژیم غذایی اختصاصی خودتان را دریافت کنید؟ و یا مایل هستید که جهت شکل‌دهی به بدن خود، یک برنامه تمرینی فوق‌العاده برای شما طراحی شود؟ 

برای اطلاعات بیشتر در این حوزه، می‌توانید به صفحه دریافت برنامه تمرینی و رژیم غذایی مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

15 دیدگاه در “سی ال ای (‌CLA) چیست؟

 1. اسی گفت:

  لطفا قیمت لطف کنید سی ال ای برای چربی سوزی ‌و حجم عظلات مرسی

  1. واحد تولید محتوای تن ورز گفت:

   سلام. دوست عزیز در حال حاضر هیچ مکملی در تن ورز به فروش نمی‌رسد.

   1. پوريا گفت:

    يكي از مكمل هاي خوبي كه در چربي سوزي موثره.

 2. Mohammadreza mousavi گفت:

  من حدود ده کیلو اضافه وزن دارم
  خواستم ببینم بنظر شما بین
  Cla nutrend
  فت بورنر ترمو مکس ترک نوتریشن
  و کارنیتین کدوم تاثیر بهتری داره واقعا گیج شدم از بس مطالب خوندم هرکی یه چیزی میگه ممنون میشم کمکم کنید آب کنم اضافه وزنو

  1. واحد تولید محتوای تن ورز گفت:

   سلام. دوست گرامی CLA و ال کارنیتین چربی‌سوز مستقیم نیستند و به روند چربی‌سوزی کمک می‌کنند. فت برنر ترمو مکس جزء چربی‌سوزهای مستقیم است که قدرت بیشتری نسبت به به آن دو مکمل دارد و انتخاب هر یک از این محصولات بستگی به نوع بدن و شرایط بدنی شما دارد.

 3. Alibinam37 گفت:

  سلام . من ورزشکار آماتور هستم و میخوام ماهیچه های شکمم رو سیکس پک بکنم وزنم نرمال هست و مکمل مصرف نمیکنم تمرین من دو و حرکات شکم هست ماهیچه های شکمم هم رشد کرده اما یه لایه نازک چربی روی اونا هست که آب هم نمیشه چیکار کنم که مثل حرفه ای ها ماهیچه های شکمم خشک بشه از بعضی ها شنیدم میگن سوما باید تزریق کرد یا سی ال ای و ال کارنتین مصرف کنم

  1. واحد تولید محتوای تن ورز گفت:

   سلام. دوست عزیز برای کاهش درصد چربی ناحیه شکمی اولین مورد داشتن رژیم‌ غذایی مناسب و تمرینات هوازی است. در کنار این‌ها می‌توانید از مکمل‌هایی نظیر CLA و ال کارنیتین نیز استفاده کنید. هیچ‌گاه به شما توصیه به مصرف سوماتروپین نمی‌کنیم.

   1. ریحانه گفت:

    سلام وقت بخیر من 30کیلو اضافه وزن دارم و بهم پیشنهاد شد در کنار قرص هزل از سی ال ای اشتفاده کنم آیا نتیجه دلخواه در ماه چند کیلو میتونم بگیرم.؟

    1. تولید محتوا تن ورز گفت:

     سلام. دوست گرامی نتیجه گرفتن در ورزش بدنسازی و مبحث تناسب اندام نیاز به صبر و زمان دارد و شما باید برای رسیدن به هدف خود و مخصوصا کاهش 30 کیلوگرم اضافه وزن زمان بگذارید و تلاش کنید تا به شیوه مطلوبی وزن خود را کاهش دهید. زیرا کاهش وزن در زمان کم عوارض بسیاری مانند بیماری‌های داخلی، افتادگی پوست و … را به همراه دارد. علاوه بر این مقدار کاهش وزن برای هر فردی متفاوت از دیگری است اما مقدار نرمال و اصولی آن 2 تا نهایتا 3 کیلوگرم در ماه است.

 4. امیر سالار گفت:

  سلام من حدود بیست کیلو اضافه وزن دارم من باید از چه کسی برنامه و قرص بسیار قوی دریافت کنم

  1. تولید محتوا تن ورز گفت:

   سلام. دوست گرامی برای دریافت برنامه تمرینی به سایت ما مراجعه کنید و درخواست برنامه خود را با پر کردن فرم‌های مربوطه که یکسری توضیحات و سوال از شما می‌پرسند، اطلاعات خود را تکمیل کنید تا برنامه اختصاصی برای شما و شرایط بدنی شما طراحی شود.

 5. Mnsur گفت:

  سلام دوستان cla رو با تیربلوس بخورم مشکلی نداره
  ؟؟

  1. تولید محتوا تن ورز گفت:

   سلام. دوست گرامی هر کدام از این محصولات کار خاص خود را انجام می‌دهند و تداخلی هم در عملکرد هم ندارند.

 6. الهام گفت:

  سلام خسته نباشيد
  ميخوام ده كيلو وزن كم كنم
  ممكنه يه مكمل لاغري خوب و بي ضرر يا كم ضرر بهم معرفي كنيد

  1. تولید محتوا تن ورز گفت:

   سلام. دوست عزیز در بحث کاهش وزن مهمترین مبحث رژیم غذایی است که باید درست و اصولی رعایت شود و در کنار آن بحث تمرینات هوازی. سپس شما می‌توانید از مکمل‌های غذایی بهره بگیرید که باز هم بسته به مقدار درصد چربی بدن شما متفاوت هستند. ولی مکمل‌های ال کارنیتین، سی ال ای و کافئین در کاهش وزن به شما کمک خواهند کرد و در مراحل بالاتر می‌توانید از چربی‌سوزها بهره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code