تغذیه و رژیم غذایی, مقالات

10 غذای ساده و سالم که منجر به کاهش گرفتگی عضلات و نفخ می‌گردند

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (تنها با یک کلیک رای دهید)

Loading...

غذاهای ساده که منجر به کاهش نفخ می‌شود

گرفتگی عضلات و نفخ از جمله بدترین موارد مربوط به دستگاه گوارش می‌باشند و می‌توانند کیفیت زندگی شما را به‌طور چشمگیری کاهش دهند و همچنین علاوه بر درد روحیه شما را نیز تضعیف می‌کنند.

صرف نظر از اینکه شما زن بوده و دردهای مربوط به عادت ماهیانه را طی می‌کنید و یا فردی هستید که بعد از خوردن وعده‌های غذایی با درد یا نفخ مواجه می‌شوید، روش‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید نشانه‌ها را کاهش داده و به آرامش برسید.

از چه چیزهایی باید پرهیز کنید

یکی از مواردی که به منظور جلوگیری از درد و نفخ باید انجام دهید عدم استفاده از محرک ‌ای ملین یا داروهای غیر استاندارد می‌باشد. این محصولات می‌توانند روند عادی دستگاه گوارش شما را تغییر داده و همچنین باکتری‌های مفید موجود در دستگاه گوارش شما را از بین ببرند.

بسیاری از روش‌های غیراستاندارد به منظور تسکین درد یا نفخ می‌توانند منجر به التهاب گردند زیرا اغلب آن‌ها داروی های ترکیبی و شیمیایی به‌شمار می‌روند.

اما راه حل اصلی چیست؟

یکی از اولین چیزهایی که باید به آن دقت کنید رژیم غذایی شما می‌باشد. رژیم غذایی سرشار از فیبر منجر به کاهش درد و نفخ می‌گردد زیرا این نوع مواد غذایی به سرعت از لوله گوارش عبور می‌کنند بنابراین استفاده از فیبر در رژیم غذایی یکی از بهترین روش‌ها به‌شمار می‌رود.

اما شایان ذکر است که استفاده بیش از حد از فیبر تاثیرات منفی داشته و منجر به نفخ و درد می‌گردد زیرا دستگاه گوارش شما به این میزان فیبر عادت نداشته است. بدن ما برای دفع و حرکت مواد زاید به فیبر نیاز دارد و برای این منظور باید از منابع سرشار از فیبر نظیر غذاهای کامل استفاده کنید. در استفاده از این مواد غذایی ضروری است به مصرف اندک اکتفا کرده و همچنین میزان فیبر مصرفی را در طول زمان افزایش دهید.

غذاهای فرآوری شده دارای فیبر را به‌طور کلی نادیده بگیرید. بسیاری از این محصولات نظیر غلات و شکلات دارای فیبرهایی هستند که می‌توانند بر روی بدن شما تاثیر منفی بوده و منجر به درد و نفخ می‌گردند.

با در نظر داشتن این موارد می‌توانید از 10 غذای ساده و سالم زیر برای از بین بردن درد و نفخ استفاده کنید. این غذاها منجر به فعالیت معده شما می‌گردند. همچنین ضروری است که در طول روز به اندازه کافی آب نوشیده و این موارد را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

1. توت

توت یکی از بهترین مواد غذایی است که دارای فیبرهای محلول از جمله پکتین می‌باشد. فیبرهای محلول عملکرد بسیار خوبی در بدن دارند زیرا در داخل معده به ژل تبدیل شده و دفع مواد غذایی را تسهیل می‌کند. فیبرهای غیرمحلول منجر به حرکاتی در لوله گوارش می‌شوند و در نتیجه باعث نفخ و درد می‌شوند.

برای هضم بهینه ما به فیبرهای محلول و غیرمحلول نیازمندیم اما بسیاری از افراد فیبرهای نامحلول زیادی استفاده کرده و فیبر محلول کمی استفاده می‌نمایند. توت دارای هر دو نوع فیبر می‌باشد بنابراین تاثیر بسیار خوبی بر روی بدن دارد.

انواع توت از جمله زغال‌اخته، تمشک و توت‌فرنگی از جمله میوه فوق‌العاده‌ای هستند که می‌توانید به رژیم غذایی خود بیافزایید. شما همچنین می‌توانید از توت‌های خارجی نظیر گوجی، ماکوی، کامو کامو و آکای نیز استفاده کنید.

روزانه یک فنجان توت را به جو، اسموتی یا سالاد افزوده و از آن لذت ببرید. در هر دو حالت، آن‌ها غذاهای فوق‌العاده‌ای هستند که نه تنها منجر به بهبود گوارش بلکه قلب و روحیه را تقویت کرده و دور کمر شما را متعادل‌تر می‌سازد.

2. سیب

شاید همه ما یک بار این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که یک سیب در روز دکتر را از شما دور می‌سازد. سیب یکی از بهترین میوه‌هایی است که می‌توانید به منظور عملکرد بهتر گوارش از آن استفاده کنید و از جمله میوه‌هایی است که منبع غنی از پکتین و فیبرهای محلول به‌شمار می‌رود. فیبرهای موجود در سیب از نوع پروبیوتیک می‌باشند در نتیجه دارای باکتری‌های خوبی هستند که سلامتی شما را بهتر می‌سازند.

سیب همچنین دارای ماهیت قلیایی می‌باشد بنابراین منجر به کاهش التهاب و تقویت pH بدن می‌گردد.

اگر بدن شما اسیدی است، معده شما به سرعت نفخ کرده و ممکن است با درد شکم مواجه شوید. سیب منجر به حرکت راحت‌تر مواد در معده بدون احساس درد می‌گردد و علاوه بر آن سیب منبعی غنی از پتاسیم است که در مقابله با درد و نفخ نقش دارد.

شما می‌توانید سیب را 30 دقیقه قبل از وعده غذایی یا به عنوان اسنک سریع استفاده کنید. زیرا زمانی که سیب را به‌همراه غذای غنی از پروتئین یا چربی مصرف می کنید، بدن سیب را دیرتر هضم خواهد کرد و این امر منجر به تخمیر سیب در معده می‌گردد. تخمیر سیب در معده عواقبی نظیر درد و نفخ به‌همراه دارد بنابراین هرگز سیب را به همراه رژیم غذایی سرشار از پروتئین یا چربی مصرف نکنید.

و یا می‌توانید برای خود یک اسموتی تهیه کنید زیرا تهیه آن آسان‌تر نیز می‌باشد.

3. سیب‌زمینی شیرین

سیب‌زمینی شیرین یکی از بهترین مواد غذایی است که می‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید زیرا دارای موادی است که منجر به بهبود تغذیه می‌گردد. سیب‌زمینی شیرین قادر به کاهش درد و نفخ می‌باشد زیرا دارای فیبرهای محلول، پتاسیم، ویتامین C و منیزیم می‌باشد که همه آن‌ها در سلامتی لوله گوارش نقش دارند.

سیب‌زمینی شیرین همچنین دارای ماهیت ضد التهاب و نفخ می‌باشد. شما می‌توانید روزانه یک سیب‌زمینی شیرین را در وعده صبحانه یا نهار استفاده کنید. این ماده غذایی یکی از بهترین موادی است که می‌توانید برای سلامتی ذهن و بدن استفاده کنید.

4. هویج

هویج از جمله سایر مواد غذایی است که منجر به بهبود تغذیه می‌گردد. هویج منبعی غنی از فیبر و پتاسیم بوده و منجر به کاهش درد و التهاب در بدن می‌گردد. هویج همچنین منبعی غنی از ویتامین A و C می‌باشد.

از آنجایی که هویج اندکی سفت‌تر می‌باشد ممکن است برای برخی افراد مشکلات گوارشی به بار آورد بنابراین توصیه می‌شود آن را به صورت آب‌پز مصرف کنید. شایان ذکر است هویج خام دارای مواد مغذی بیشتری در مقایسه با هویج آب‌پز می‌باشد.

5. برنج وحشی

هضم برنج وحشی بسیار آسان‌تر است زیرا این محصول یک گیاه می‌باشد. برنج وحشی دارای ماهیت ضد التهاب بوده و برای کاهش درد عالی است. برنج وحشی منجر به آرامش دستگاه عصبی نیر می‌گردد زیرا منبعی غنی از منیزیم و پتاسیم می‌باشد.

دستگاه عصبی شما ارتباط نزدیکی با دستگاه گوارش دارد و در صورتی که دستگاه عصبی عملکرد خوبی نداشته باشد هورمون ترشح شده با مشکل مواجه شده و در نتیجه ممکن است منجر به درد و نفخ گردند بنابراین مراقبت از دستگاه عصبی برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش ضروری می‌باشد.

مصرف غذاهایی نظیر برنج وحشی می‌توانند عملکرد دستگاه عصبی را بهبود بخشیده و استرس را کاهش دهند.

برنج وحشی را همانند برنج عادی تهیه نمایید و در کنار آن نیز می‌توانید از هویج، کرفس و سبزیجات کم سدیم استفاده نمایید. این غذا گرسنگی شما را بدون نفخ و درد معده برطرف می‌کند و این دقیقا چیزی است که بعد از رژیم غذایی به آن نیاز داریم.

6. آناناس

آناناس یکی از میوه‌هایی است که گوارش شما را بهبود می‌بخشد. این میوه درد و نفخ را کاهش می‌دهد زیرا حاوی آنزیم‌هایی است که به فرایند هضم کمک می‌کنند. آناناس همچنین منبعی غنی از ویتامین C، پتاسیم و مواد معدنی می‌باشد.

از آناناس قبل از وعده غذایی و یا به عنوان صبحانه لذت ببرید. این میوه منجر به کاهش التهاب در تمام بخش‌های بدن می‌گردد.

از قند موجود در آناناس هراس دارید؟ به هیچ عنوان نهراسید! یک فنجان آناناس حاوی 13 گرم قند است که این میزان کمتر از سیب یا پرتقال می‌باشد. قند موجود در میوه تاثیر زیادی بر روی بدن دارد و این قند با قند موجود در منابع فرآوری شده که برای قلب و سلامتی مضر هستند تفاوت دارد.

7. خیار بدون دانه

خیار یکی از بهترین میوه‌ها برای مقابله با نفخ و درد می‌باشد اما دانه‌های ریزی که در برخی خیارها وجود دارند ممکن است در برخی افراد منجر به نفخ شوند. بنابراین به منظور استفاده از مزایای ضد نفخ و التهاب خیار از نمونه‌های بدون دانه آن استفاده کنید.

خیار سرشار از آب و پتاسیم است بنابراین منجر به پاک شدن دستگاه گوارش شما گردیده و مانع از درد و نفخ می‌گردد. این میوه همچنین دارای ماهیت قلیایی است بنابراین درد و نفخ را به حداقل می‌رساند.

از آن‌ها در سالاد، اسموتی یا به صورت خام و به عنوان اسنک استفاده کنید. همچنین می‌توانید از آب لیمو و فلفل سیاه نیز در کنار آن بهره‌مند شوید.

8. کدو

کدو غذایی است که به سرعت هضم می‌شود و شباهت زیادی به خیار از نظر مزایای سلامتی دارد. این ماده هضم آسانی دارد اما اگر به سبزیجات خام حساسیت دارید، می‌توانید آن را به صورت پخته مصرف نمایید. این ماده به خوبی با سایر سبزیجات به خوبی ترکیب می شود و اگر آن را با برنج قهوه‌ای یا وحشی نیز ترکیب کنید می‌توانید از طعم بسیار خوب آن لذت ببرید.

9. نعنا

وقتی که صحبت از سبزیجات به میان می‌آید نعنا یکی از بهترین سبزیجاتی است که می‌توانید آن را در رژیم غذایی خود بیافزایید. نعنای تازه یکی از بهترین سبزیجات برای بهبود گوارش و کاهش درد می‌باشد و به سرعت نفخ را از بین می‌برد. این سبزی بسیار خوشمزه بوده و زمانی که آن را به اسموتی بیافزایید می‌توانید از طعم و رایحه آن لذت ببرید. همچنین می‌توانید آن را با لیمو نیز ترکیب نمایید.

نعنا برای کاهش نفخ و درد شکم بسیار مناسب می‌باشد و می‌توانید آن را به یکی از مواد غذایی روزمره خود تبدیل کنید. شما این سبزی را می‌توانید از سوپرمارکت محله خود تهیه کرده و یا آن را به صورت خانگی پرورش دهید. پرورش این گیاه نه تنها آسان بوده بلکه در تمام فصول نیز می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

10. کلم رنده شده

این ماده غنی از پروبیوتیک بوده و می‌تواند منجر به سلامتی باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش گردد و همچنین در پی آن درد و نفخ را کاهش می‌دهد. پروبیوتیک‌های موجود در کلم منجر به تقویت دستگاه ایمنی گردیده و روحیه را نیز تقویت می‌کنند.

زمانی که کلم رنده شده را از بازار خریداری می‌کنید، همواره دقت کنید که آن را در یخچال نگهداری کرده باشند. باکتری‌های موجود در آن صرفا زمانی فعال هستند که در محیط سرد نگهداری شوند.

چند نکته دیگر

در کنار مواد غذایی فوق، می‌توانید جو و برنج قهوه‌ای را نیز امتحان کنید زیرا آن‌ها از جمله غلات کامل به‌شمار رفته و منجر به کاهش درد و نفخ می‌گردند.

از غذاهایی نظیر سبوس گندم، آجیل بیش از حد و دانه‌ها و همچنین غذاهای دارای چربی زیاد خودداری نمایید زیرا آن‌ها ممکن است سرعت هضم را کاهش داده و در نتیجه منجر به نفخ و درد شوند.

سبزیجات تازه و پخته شده برای بدن بسیار مهم بوده و منجر به سلامتی دستگاه گوارش می‌شوند. آب سبزیجات نیز می‌تواند منجر به بهبود گوارش گردیده و می‌توانید آن را به راحتی در آب میوه‌گیر تهیه نمایید.

در نهایت، حرکت‌های بدنی نیز منجر به فعالیت دستگاه گوارش می‌شوند بنابراین سعی کنید در طول روز حرکات خود را افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید، ایده اصلی تامین نیازهای بدن با استفاده از غذاهای ساده می‌باشد که با بدن شما سازگاری خوبی دارند. 


تالیف:

تن ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت nutritionsecrets.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام  تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *