دانستنی‌های بدنسازی, دانستنی‌های بدنسازی بانوان, مقالات

اهمیت برنامه بدن‌سازی چیست؟

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 5 دقیقه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)

Loading...

برنامه بدنسازی

یک عبارت مدیریتی وجود دارد که می‌گوید: هر چیزی که قابل‌اندازه‌گیری نباشد انجام نمی‌شود. در این مقاله ما به بررسی دلایل اهمیت تمرین به‌عنوان یک ابزار حیاتی برای ارزیابی پیشرفت افراد اشاره خواهیم کرد. برنامه بدنسازی نقشه‌ای است که گام‌های موردنیاز برای دستیابی به مقصد موردنظر را تعیین می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند که تعیین هدف در بدن‌سازی منجر به افزایش احتمال تداوم تمرین و دستیابی به نتایج می‌گردد. اساساً برنامه بدن‌سازی به‌منظور اطمینان از حرکت در مسیر مناسب دستیابی به شرایط ایدئال طراحی می‌شود.

عبارتی وجود دارد که می‌گوید شما صرفاً می‌توانید اقدامی را مدیریت کنید که قابل‌اندازه‌گیری باشد. برنامه‌های تمرینی به شما اجازه می‌دهند تا اهداف هوشمندانه را در ابتدای تمرین تعیین نموده و سپس دستیابی به آن‌ها را با ایجاد معیارهایی ارزیابی نمایید.

یک برنامه‌ بدنسازی حرفه‌ای به شما اجازه می‌دهد تداوم تمرینات توسط فرد را ارزیابی نمایید. با استفاده از برنامه تمرینی مربی می‌تواند به‌راحتی از تأثیر یا عدم تأثیر تمرینات اطمینان حاصل نماید. برنامه بدنسازی بدن سازی همچنین به فرد ورزشکار نیز اطلاعاتی را در مورد نیازهای خود ارائه می‌دهد.

اهدافی که باید در حین نهایی‌سازی یک برنامه بدنسازی حرفه‌ای به آن‌ها توجه شود به شرح زیر می‌باشند:

1. اهدافی که در بازه زمانی تعیین‌شده فرد به آن‌ها دست خواهد یافت را تعیین نمایید ـ بازه زمانی برنامه تمرین معمولاً 4-6 هفته هست.

2. اهداف هفتگی را تعیین نمایید. این اهداف از دستیابی به هدف اصلی اطمینان حاصل می‌نمایند (این اهداف ممکن است بسیار ساده باشند. ازجمله این اهداف می‌توان به “حضور در تمام جلسات” یا “انجام 5 دقیقه تمرینات کاردیو” اشاره کرد.

3. تمرینات را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شوند که با زمان‌های آزاد فرد سازگاری داشته باشد.

4. FITT را برای هر تمرین تعریف نمایید (تمرینات وزنی یا کاردیو، 30 یا 45 دقیقه، با شدت زیاد یا کم)

5. موانع موجود در به پایان رساندن برنامه تمرینی

6. تعیین کنید اگر برنامه بدن‌ سازی به نتیجه نرسد، فرد قصد دارد مربی چه اقدامی انجام دهد (نظیر تماس با آن‌ها و در میان گذاشتن مشکلات، سازگار ساختن برنامه تمرین و …)

7. اقداماتی که مربی یا مشاور آن‌ها را آموزش داده یا از آن‌ها حمایت خواهد کرد را تعیین شود.

8. زمان شروع برنامه بدن‌سازی تعیین شود.

یک نکته! شما ممکن است این موارد را کاغذبازی قلمداد کرده و ترجیح دهید که به‌سرعت برنامه تمرینی را آغاز نمایید. اما اگر بر این باور هستید ضروری است به آمار و ارقام مربوط به موفقیت افراد مراجعه نمایید تا از تأثیر برنامه‌ریزی دقیق اطمینان حاصل نمایید.

توانایی کارشناسان بدن‌سازی ما در ایجاد و سازگار سازی راه‌حل‌ها هستند که صنعت ما را از سایر رشته‌ها متمایز می‌سازد. هیچ صنعتی این فرصت را در اختیار ندارد که با مشتری نشسته و برنامه‌ریزی نماید.

برنامه‌ریزی برای تمرینات چه زمانی باید به اتمام برسد؟

اگر مربی زمان و مهارت کافی را در اختیار داشته باشد می‌تواند برنامه‌ریزی تمرین را بلافاصله بعد از مشاوره آغاز کند. در حین ایجاد این مهارت‌ها، بهتر است برخی از اوقات از مشتری بخواهد پیشنهادات خود را یادداشت کرده و ارائه دهد تا مربی بتواند جلسه آینده برنامه تمرینی دقیق آن‌ها را ارائه داده و با آن‌ها در مورد برنامه صحبت کند.

این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا زمان کافی برای تصمیم‌گیری در مورد تمرینات مناسب برای فرد را داشته و برنامه دقیقی را برای مشتری طراحی نماید. همچنین ضروری است که مربی بتواند مشاور و برنامه‌ریزی را به‌طور هم‌زمان انجام دهد تا تأخیری در شروع تمرینات ایجاد نشود.

زمانی که مربی در حین تمرین فرد با مشکلی مواجه شد، می‌تواند شرایط را با مشتری در میان گذاشته و سپس تغییرات لازم را اعمال نماید. برنامه تمرینی یکی از کلیدی‌ترین روش‌ها برای فراهم کردن شرایط بهینه می‌باشد و هرگز آن را به‌عنوان کار بیهوده قلمداد نکنید.

در برنامه بدنسازی چه اقداماتی انجام می‌شود؟

به‌منظور دستیابی به نتایج برنامه بدن‌ سازی حرفه‌ای اطلاعات مشتری که از طریق فرم صفحه برنامه بدنسازی جمع‌آوری‌شده است تفسیر و تائید شده و درنهایت به یک برنامه تمرینی تبدیل می‌شود. این امر اغلب به ترتیب زیر انجام می‌گیرد:

 1. هدف یا نتیجه برای کل دوران تمرین ثبت می‌شود.

2. روزها و ساعات ترجیحی فرد ثبت می‌شود.

3. مدت‌زمان ترجیحی فرد برای هر تمرین ثبت می‌شود.

4. تمرینات خاص بر اساس اطلاعات فرم مشاوره برای فرد توصیه می‌شوند.

5. انواع تمرینات با مشورت با فرد تعیین‌شده و تغییرات لازم در صورت نیاز اعمال می‌شود.

6. مربی یا مشاور هرماه برنامه را مرور کرده و هدفی که باید فرد در آن هفته دست یابد را تعیین نمایید.

7. مشاور یا مربی تائید می‌کند که برنامه تمرینی دقیقاً چیزی است که فرد به آن نیاز دارد.

8. مربی از فرد می‌خواهد که دلایل احتمالی که ممکن است منجر شوند فرد نتواند برنامه تمرین را اجرا نماید را بیان کند.

9. مربی یا مشاور از مشتری می‌خواهد تا بگوید درصورتی‌که نتواند با برنامه پیش رود چه اقدامی باید انجام شود.

10. مربی به فرد دلیل انجام هر یک از تمرینات و تأثیرات آن‌ها را توضیح می‌دهد.

11. مربی یا مشاور زمان تمدید برنامه بعدی را تعیین می‌نماید.


اگر برای رسیدن به تناسب اندام و هدف مورد نظر خود جدی هستید، پیشنهاد ما کمک‌گرفتن از برنامه تمرینی و رژیم غذایی اختصاصی خودتان همراه با پشتیبانی کامل طی دوره است.  بهترین مربیان انجمن ورزش امریکا شما را حمایت خواهند کرد. 

برای اطلاعات بیشتر در این حوزه، می‌توانید به صفحه دریافت برنامه بدنسازی و رژیم غذایی مراجعه نمایید.


تالیف:

تن ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت ptdirect.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام  تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *