دانستنی‌های بدنسازی, دانستنی‌های بدنسازی بانوان, مقالات

فیبرهای عضلانی کند انقباض و تند انقباض و عملکرد ورزشی

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 3 دقیقه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)

Loading...

آیا شما یک دونده سرعت هستید یا دونده استقامت؟ آیا می‌توانید در هر دو عالی باشید؟ بسیاری از مردم معتقدند که داشتن فیبرهای عضلانی سریع‌تر یا کندتر ممکن است مشخص کند که ورزشکاران در چه ورزشی برتری دارند و چگونه به تمرین پاسخ می‌دهند.

انواع فیبرهای عضلانی

ماهیچه اسکلتی از دسته‌های مجزای فیبرهای عضلانی به نام میوسیت‌ها ساخته‌شده‌اند. هر میوسیت حاوی تعداد زیادی میوفیبریل است که رشته‌های پروتئینی هستند (اکیتن و میوسین) که می‌توانند به هم متصل شوند و بکشند. این عمل عضله را کوتاه می‌کند و باعث انقباض ماهیچه می‌شود.

به‌طورکلی پذیرفته‌شده است که انواع فیبر عضلانی را می‌توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد: فیبرهای عضلانی کند انقباض (نوع I) و فیبرهای عضلانی تند انقباض (نوع II). فیبرهای تند انقباض می‌توانند به نوع IIa و فیبرهای نوع IIb تقسیم شوند.

به نظر می‌رسد که این تمایزها بر چگونگی نحوه پاسخ ماهیچه‌ها به تمرین و فعالیت بدنی تأثیر دارند و هر نوع فیبر در توانایی انقباض خود در یک مسیر مشخص منحصربه‌فرد است. عضلات انسانی حاوی یک مخلوط مشخص ژنتیکی از انواع فیبرهای کند و سریع هستند.

به‌طور متوسط، مردم دارای حدود 50 درصد فیبرهای کند انقباض و 50 درصد فیبرهای تند انقباض در عضلاتی که برای حرکت استفاده می‌شود، هستند.

فیبرهای عضلانی پیچشی کند انقباض(نوع I)

فیبرهای عضلانی کند انقباض در استفاده از اکسیژن برای تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) بیشتر برای انقباض عضلانی مداوم و طولانی‌مدت در زمان طولانی مؤثرتر هستند. آن‌ها آهسته‌تر از فیبرهای عضلانی پیچشی تند انقباض انرژی آزاد می‌کنند و می‌توانند مدت طولانی قبل از اینکه خسته شوند ادامه دهند؛ بنابراین، فیبرهای عضلانی پیچشی کند انقباض برای کمک به ورزشکاران دو ماراتن و دوچرخه‌سواری طولانی به مدت چند ساعت عالی هستند.

فیبرهای عضلانی پیچشی تند انقباض (نوع II)

ازآنجایی‌که فیبرهای عضلانی پیچشی تند انقباض، از سوخت‌وساز بی‌هوازی برای تولید سوخت استفاده می‌کنند، آن‌ها در انفجار کوتاهی از قدرت یا سرعت از عضلات کند انقباض بهتر هستند. بااین‌حال، آن‌ها سریع‌تر خسته می‌شوند. فیبرهای عضلانی پیچشی تند انقباض به‌طورکلی یک نیروی انقباضی به‌اندازه عضلات کند انقباض تولید می‌کنند، اما نام آن‌ها ازآنجا می‌آید که می‌توانند سریع‌تر انرژی آزاد کنند. داشتن فیبرهای سریع‌تر می‌تواند یک دارایی باارزش برای یک دونده سرعت باشد، زیرا او نیاز به تولید سریع مقدار زیادی نیرو دارد.

فیبر تند انقباض عضلانی نوع (IIa)

این فیبرهای عضلانی به همچنین نیز به‌عنوان فیبرهای تند انقباض متوسط شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند متابولیسم هوازی و بی‌هوازی را تقریباً به‌طور یکسان برای ایجاد انرژی استفاده کنند. به‌این‌ترتیب، آن‌ها ترکیبی از الیاف عضلانی نوع I و نوع II هستند.

فیبر تند انقباض عضلانی (نوع IIb)

این فیبرهای سریع از متابولیسم بی‌هوازی برای ایجاد انرژی استفاده می‌کنند و فیبرهای عضلانی تند انقباض کلاسیک هستند که در تولید سریع و قوی انفجار سرعت عالی هستند. این فیبر عضله دارای بیشترین میزان انقباض (شلیک سریع) از انواع فیبر عضلانی است، اما همچنین میزان خستگی سریع‌تری دارد و نمی‌تواند تا مدت زیادی دوام بیاورد قبل از اینکه نیاز به استراحت داشته باشد.

نوع فیبر عضلانی و عملکرد ورزشی

نوع فیبر عضلانی شما ممکن است بر روی ورزش‌هایی که شما به‌طور طبیعی به‌خوبی انجام می‌دهید یا در آن‌ها سریع یا قوی هستید تأثیر بگذارد. ورزشکاران المپیک تمایل دارند به ورزش‌هایی که مطابق آرایش ژنتیکی آن‌ها است بپردازند. دونده‌های سرعت المپیک نشان داده‌اند که دارای حدود 80 درصد از فیبرهای تند انقباض هستند، درحالی‌که کسانی که در ماراتن فوق‌العاده هستند، دارای 80 درصد الیاف کند انقباض هستند. نوع فیبر بخشی از موفقیت یک ورزشکار بزرگ است، اما این تنها یک پیش‌بینی کننده ضعیف عملکرد است. عوامل متعددی وجود دارد که عملکرد ورزشکار را تعیین می‌کند، ازجمله آمادگی ذهنی، تغذیه مناسب و جذب آب مناسب، استراحت کافی و داشتن تجهیزات و شرایط مناسب.

آیا تمرین می‌تواند نوع فیبر عضلانی را تغییر دهد؟

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عضلات اسکلتی انسان به علت تمرین، ممکن است از انواع فیبر “سریع” تا “کند” تغییر کنند. اما این کاملاً درک نشده است و تحقیقات هنوز به دنبال آن سؤال می‌گردد.

به یاد داشته باشید که تفاوت‌های ژنتیکی در سطح ورزش حرفه‌ای قابل‌توجه است؛ اما پیروی از اصول علمی شرایط می‌تواند به‌طور چشمگیری عملکرد شخصی یک ورزشکار معمولی را بهبود دهد. با تمرین استقامتی پایدار، فیبرهای عضلانی می‌توانند بیشتر رشد کنند و توانایی خود را برای مقابله با تنش و تمرین و سازگاری با آن‌ها بهبود بخشند.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت verywellfit.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *