تغذیه و رژیم غذایی, راهنمای مصرف مکمل‌ها, مقالات

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک چیست؟
 • پروبیوتیک چیست؟پروبیوتیک‌ها باکتری‌های پرخاصیتی هستند که برای سلامت روده‌ها مفیدند. این باکتری‌ها باعث تقویت عملکرد بدن و سلامت عمومی می‌شوند. هر نوع از این باکتری‌های مفید خواص متفاوتی برای سلامتی و بدن ما دارند. بنابراین تنها دانستن این پاسخ که «پروبیوتیک چیست؟» نمی‌تواند برای بهره‌مندی از خواص محصولات پروبیوتیک و مکمل پروبیوتیک کافی باشد.

  احتمالاً هنوز در مورد پروبیوتیک ‌ها اطلاعات کافی ندارید. آیا پروبیوتیک خوب یا پروبیوتیک بد داریم؟ مطمئناً می‌دانید که آن‌ها مفید هستند، اما آیا می‌دانید که آن‌ها علاوه بر این که می‌توانند سلامتی عمومی بدن را بهبود دهند، می‌توانند به کاهش چربی بدن، عضله سازی و افزایش عملکرد کمک کنند؟ از همین نکته مهم شروع کنیم. با خواندن این مقاله، شما علاوه بر این‌که از مکانیزم مکمل‌ پروبیوتیک آگاه خواهید شد، شرط می‌بندیم که به زودی از آن‌ها استفاده‌های بیشتر و مفیدتری خواهید کرد.

  انواع پروبیوتیک

  حتی اگر در دورافتاده‌ترین گوشه دنیا یا در ساختمانی تنها برای خودتان ساکن باشید؛ باز هم تنها نیستید. بدن شما در حال کنش با میکروارگانیسم‌های زنده‌ای است که نمی‌توانید آن‌ها را ببینید؛ احساس کنید و یا صدایی از آن‌ها بشنوید. مکان زندگی اصلی آن‌ها روده شماست. برخی از انواع این تریلیون میکروارگانیسم‌ها که در دستگاه گوارش شما زندگی می‌کنند؛ برای سلامتی شما مفید هستند. در حالی‌که برخی دیگر می‌توانند سلامتی شما را به خطر بیاندازند. اینجاست که پروبیوتیک‌ها وارد می‌شوند.

  پروبیوتیک چیست؟ پروبیوتیک ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که در صورت مصرف کافی، سلامتی را به ارمغان می‌آورند. به عبارت دیگر، کلمه پروبیوتیک به طور معمول به باکتری‌های مفیدی که در دستگاه گوارش زندگی می‌کنند، اشاره دارد. این باکتری‌ها به حفظ یا ترمیم سطح تعادل طبیعی بین باکتری‌های مفید و باکتری‌های مضر در بدن کمک می‌کند. این تعادل می‌تواند تأثیر چشمگیری بر سلامتی، قوای بدنی و قدرت عملکرد داشته باشد.

  بر پایۀ تحقیقات پروبیوتیک چیست؟

  تحقیقات انجام شده در مورد مکمل ‌های پروبیوتیکی کاملاً جدید است. در واقع دانشمندان ما اخیراً متوجه شده‌اند که تعادل باکتری‌های مفید چقدر برای سلامتی مهم است. ولی هنوز نمی‌توان به صفر تا صد عملکرد جسمی و فیزیکی مکمل‌های پروبیوتیک در بدن اشاره کرد. زیرا شناخت و درک ما در مورد پروبیوتیک ‌ها هنوز در مراحل ابتدایی خود است.

  بارزترین فایده پروبیوتیک‌ها، تقویت و سلامت روده‌ها است. تولید مقداری باکتری بد، می‌تواند بر چگونگی جذب مواد مغذی موجود در غذایی که می‌خوریم تأثیر بگذارد. در یک بررسی، به کمک ترکیبی از باکتری‌های پروبیوتیک نشان داده شد که ممکن است این امر به دلیل توانایی پروبیوتیک‌ها در فعال کردن ژن‌های خاص در سلول‌های روده باشد. همچنین مشخص شده است که پروبیوتیک به بهبود علائم گوارشی نظیر کاهش درد شکم و نفخ کمک می‌کند.

  همچنین در صورت نیاز به آنتی بیوتیک، مصرف مکمل پروبیوتیک می‌تواند به جلوگیری از مشکلات دستگاه گوارش کمک کند. سندرم روده تحریک پذیر یکی دیگر از مشکلاتی است که پروبیوتیک‌ها می‌توانند آن را بهبود دهند. در حال حاضر، تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل پروبیوتیک می‌تواند به بهبود سندرم روده تحریک پذیر کمک زیادی کند.

  پروبیوتیک ها و سیستم ایمنی بدن

  یکی دیگر از مزایای پروبیوتیک‌ها، توانایی آن‌ها در تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن است. بر پایۀ آزمایشات، پروبیوتیک‌ها در حمایت از نشانگرهای ایمنی کلیدی در معرض سرماخوردگی و ویروس‌های آنفولانزا در افراد سالم کمک می‌کنند. در حقیقت پروبیوتیک عملکرد سیستم ایمنی در بزرگسالان سالم را حدود 50 درصد افزایش می‌دهد.

  بر اساس یک آزمایش، افرادی که به مدت 30 روز پروبیوتیک مصرف کرده‌اند، تولید سلول‌های T برای پاسخ به آدنو‌‌ویروس هنگام قرار گرفتن در معرض آنفولانزا افزایش یافته است.

  به همین ترتیب، محققان سوئدی گزارش دادند مصرف پروبیوتیک‌ها، خطر ابتلا به سرماخوردگی و کاهش مدت زمان سرماخوردگی در هنگام آلودگی را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که با مصرف پروبیوتیک در فصل زمستان طول روزهایی که در آن ورزشکاران با علائم بیماری‌های تنفسی روبرو هستند، کاهش می‌یابد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان دهندۀ تاثیر مصرف پروبیوتیک بر کاهش میزان بروز عفونت ادراری در ورزشکاران است.

  اهمیت عملکرد ایمنی بهتر در دوران سرماخوردگی تنها به تحلیل نرفتن بدن تا بعد از سرماخوردگی یا آنفولانزا در بدنتان محدود نمی‌شود. بلکه جلوگیری یا کاهش تأثیر این بیماری‌ها به معنای از دست ندادن وقت جنب و جوش کمتر است. این بدین معناست که بدن شما فرصت صرفه جویی در انرژی برای بازیابی و رشد ماهیچه‌ها را پیدا می‌کند و نیازی به جنگیدن با مهاجمان ویروسی نخواهد داشت.

   محصولات پروبیوتیک

  محصولات پروبیوتیک برای تناسب اندام

  تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مقادیر مناسب پروبیوتیک‌ می‌تواند به از بین رفتن چربی کمک کند. طبق نتایج یک مطالعه جمعیت میکروبی روده در افراد چاق و لاغر متفاوت است. وقتی افراد چاق وزن کافی را از دست می‌دهند، میکروفلور روده آنها تغییر می‌کند تا شبیه افراد لاغر باشد. این تحقیق حاکی از آن است که میکروب‌های روده در افراد چاق به آن‌ها اجازه می‌دهد که مواد مغذی بیشتری را از مواد غذایی استخراج کنند. به این ترتیب مواد مغذی و کالری بیشتری جذب شده و مقداری که دفع می‌شود بسیار کمتر از افراد لاغر است.

  محققان فنلاندی در پی پاسخ به پرسش « پروبیوتیک چیست؟ دریافتند که زنان باردار در طی دو بارداری با مصرف پروبیوتیك‌ها می‌توانند تجمع چربی بدنشان را در شش ماه پس از زایمان کاهش دهند. همچنین محققان فرانسوی دریافتند که موش‌هایی با رژیم غذایی پرچرب که به مدت 6 هفته باکتری پروبیوتیک دریافت کرده‌اند، قند خون و انسولین خون پایین‌تری نسبت به گروهی دارند که پروبیوتیک دریافت نکرده‌اند. این امر به دلیل توانایی پروبیوتیک‌ها در کاهش التهاب است و می تواند در پیشگیری از سندرم متابولیک که با چاقی، بیماری های قلبی عروقی و مقاومت به انسولین همراه است، موثر باشد.

  پروبیوتیک‌ها موثر در جذب پروتئین

  یکی دیگر از جاهایی که در آن پروبیوتیک‌ها مفیدند، جذب پروتئین است. یک مطالعه نشان داد بدن افرادی که به همراه یک وعده پروتئین، پروبیوتیک مصرف کرده‌اند؛ پروتئین بیشتری جذب می‌کند. به طور خاص، محققان دریافتند که این باکتری‌ها میزان جذب بدن از آمینو اسید لوسین شاخه دار را 23 درصد، ایزولوسین 20 درصد، والین 7 درصد ، گلوتامین 116 درصد، اورنیتین 100 درصد، تریپتوفان 100 درصد و سیترولین نزدیک 128 درصد افزایش می‌دهند.

  توانایی جذب بیشتر اسیدهای آمینه از پروتئینی که مصرف می‌کنید می‌تواند در طولانی مدت به رشد عضلات کمک کند. اگر مکمل‌های آمینو اسیدی، گلوتامین و سیترولین را در طول ورزش مصرف می‌کنید، مصرف آن با یک پروبیوتیک حاوی «باسیلوس کواگولانس BC30» می‌تواند اثرات آمینواسید و کارایی شما را افزایش دهد.

  محصولات پروبیوتیک و تقویت سیستم عصبی بدن

  تحقیقات نشان داده‌اند پروبيوتيك‌ها باعث بهبود پاسخ به انواع فشارهای جسمي و روحی مي‌شوند. به اين معني كه آن‌ها مانند يك سازگار سازنده عمل مي‌كنند. این نشان می‌دهد که آن‌ها ممکن است بر روی انتقال دهنده‌های عصبی و هورمون‌های بدن تأثیر بگذارند. این امر می‌تواند باعث بهبود خلق و خو و عملکرد مغز شود.

  در یک بررسی محققان ایرلندی نشان دادند موش‌هایی که به آن‌ها محصولات پروبیوتیک داده می‌شود، سطح کورتیزول کمتری داشته و رفتارهای مرتبط با استرس، اضطراب و افسردگی کمتری نیز دارند. در بررسی دیگر مشخص گردید که افراد دارای رژیم غذایی کامل با ماست غنی از پروبیوتیک بارورتر بوده و از بیضه‌هایی بزرگتر از سایر افرادی که ماست پروبیوتیک مصرف نکرده‌ بودند؛ داشتند. این نتایج ممکن است به دلیل تولید بیشتر تستوسترون باشد.

  در تکمیل پاسخ پرسش « پروبیوتیک چیست؟ باید گفت که پروبیوتیک ممکن است سبب پایین‌تر نگه داشتن سطح تستوسترون و پایین آمدن سطح کورتیزول شوند. که درنتیجه عملکرد ورزشی بدن، به همراه رشد عضلات و از دست دادن چربی افزایش می‌یابد. اما این امر به عملکرد جنسی، خلق و خوی کلی و شاید حتی عملکرد مغز ارتباط چندانی ندارد.

  مکمل پروبیوتیک

   

  مکمل‌های پروبیوتک‌

  وقتی صحبت از مکمل پروبیوتیک می‌شود صرف نظر از گونه‌ها، قاعده کلی این است که آن را به اندازه کافی مصرف کنید. این اندازه برای فراهم کردن روزانه 10-9 میلیارد واحد تشکیل کلونی برای حدود دو هفته در بدن است. برای حفظ عملکرد به 3-1 میلیارد واحد کلونی (CFU) نیاز است که هر دو دوز باید با وعده‌های غذایی مصرف شود.

  به عنوان نکته آخر، پروبیوتیک‌ها زمانی فایده دارند که زنده هستند. بنابراین باید آن‌ها را در یخچال نگه دارید. برای دستورالعمل‌های ذخیره سازی، برچسب روی مکمل انتخاب شده خود را با دقت بخوانید.

  در مورد اینکه دقیقاً چه گونه از پروبیوتیک مصرف کنید سردرگم شده‌اید؟ مکمل‌ پروبیوتیک گونه‌های مختلفی دارد که طیف وسیعی از مزایا را فراهم می‌کنند. اما در ادامه تن‌ورز انواع این باکتری‌های مفید را معرفی کرده است. بنابراین با مطالعه ادامه مقاله می‌توانید دریابید که چه خاصیتی را از یک مکمل پروبیوتیکی انتظار دارید و سپس آن را مصرف کنید. گونه‌های زیادی از باکتری‌های پروبیوتیکی وجود دارد که باعث می‌شود حتی زرنگ‌ترین مصرف کننده‌ها نیز سردرگم شوند. با کمک جدول زیر گونه‌های باکتریایی پروبیوتیک‌‌ها را بشناسید و از مزایای ویژه هرکدام آگاه شوید.

  نژاد باکتری مزایای بالقوه
  Bacillus coagulans BC30 اسید آمینه را زیاد می‌کند، درد شکم و نفخ را تسکین می‌دهد، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.
  B. bifidum کلسترول را کاهش می‌دهد
  B. lactis سطح گلوکز و انسولین را بهتر حفظ می‌کند، به جلوگیری از افزایش چربی کمک می‌کند، کلسترول را کاهش می‌دهد.
  B. lactis Bb-12 ATCC27536 از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.
  B. longum R0175 استرس ، اضطراب ، افسردگی را درمان می‌کند.
  L. acidophilus کلسترول را کاهش می‌دهد، از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند، واژینوز باکتریایی را درمان می‌کند.
  L. casei Shirota عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، از عفونت دستگاه ادراری و لثه جلوگیری می‌کند و آن‌ها را درمان می‌کند.
  L. fermentum VRI-003 عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.
  L. fermentum RC-14 واژینوز باکتریایی را درمان می‌کند.
  L. helveticus R0052 استرس، اضطراب و افسردگی را درمان می‌کند.
  L. johnsonii La1, Lj1, NCC 533 عفونت‌های هلیکوباکترپیلوری را در معده معالجه می‌کند.
  L. paracasei 8700:2 از سرماخوردگی جلوگیری یا درمان می‌کند.
  L. plantarum HEAL 9 از سرماخوردگی جلوگیری یا درمان می‌کند.
  L. rhamnosus GG اسهال عفونی را درمان می‌کند، از اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک جلوگیری می‌کند و آنها را درمان می‌کند. علائم  گوارشی را  در ورزشکاران استقامتی تسکین می‌دهد. به جلوگیری از افزایش چربی کمک می‌کند.
  L. rhamnosus GR-1 واژینوز باکتریایی را درمان می‌کند.
  L. rhamnosus JB-1 سطح کورتیزول را کاهش می‌دهد و استرس ، اضطراب ، افسردگی را درمان می‌کند.
  L. reuteri از التهاب لثه جلوگیری می‌کند و یا آن را درمان می‌کند.

   

  Saccharomyces boulardii از اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک جلوگیری می‌کند.
  Streptococcus salivarius BLIS K12 از برفک دهان جلوگیری می‌کند.
  B. مخفف Bifidobacterium می‌باشد.

  L. مخفف Lactobacillus می‌باشد.

  جمع‌بندی

  در این نوشته شما با پروبیوتیک چیست؟ آشنا شدید. پروبیوتیک همان باکتری‌های مفید روده است که نقش به سزایی در افزایش سلامت عمومی بدن دارند. پروبیوتیک‌ها با متوازن نگهداشتن میزان باکتری‌های مفید و مضر سیستم گوارشی، در تقویت عمومی بدن و افزایش عملکرد موثر هستند.

  انواع بسیار متنوعی از پروبیوتیک‌ها با خواص متفاوت وجود دارند. بنابراین برای بهره‌‌مندی از خواص مکمل پروبیوتیک باید هدف خود از مصرف این میکروارگانیسم‌ها را مشخص کنید. تن‌ورز پیشنهاد می‌کند؛ به منظور استفاده صحیح و بهره‌مندی حداکثری از خواص این مکمل‌ها از متخصصان تغذیه و ورزشی کمک بگیرید. شما می‌توانید با مشاوره با مربیان حرفه‌ای و کارآزموده تن‌ورز از دانش روز و تجربیات ارزشمند آنان در جهت رسیدن به اهداف تناسب اندام و سلامتی خود بهره‌مند گردید.

   


  تالیف:

  تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت www.muscleandperformance.com)


  N:1532

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای
  بازگشت به لیست

  نوشته های مشابه

  4 دیدگاه در “پروبیوتیک چیست؟

  1. محمد رضا هرندی گفت:

   سلام. آیا محصولات پروبیوتیک همین قدر که تبلیغ میشه موثر هستند؟

   1. تولید محتوا تن ورز گفت:

    سلام. دوست گرامی تحقیقات نشان داده که محصولات پروبیوتیک کاملا مفید و موثر هستند. مخصوصا برای سیستم ایمنی و دستگاه گوارش.

  2. دارمان گفت:

   خیلی از محصولات جدید الان با عنوان پروبیوتیک تولید میشن. ممنون از مقاله خوبتون

  3. کامیار گفت:

   مطلب کاملا علمی و جذابی بود. مرسی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *