بانوان, سایر رشته‌های ورزشی, سایر رشته‌های ورزشی بانوان, کاهش وزن و چربی‌سوزی بانوان, کاهش وزن، چربی‌سوزی, مقالات

پیلاتس چیست؟

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 4 دقیقه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)

Loading...

پیلاتس تمرینی است که منجر به افزایش انعطاف‌پذیری، قدرت، استقامت و هماهنگی بدون افزایش حجم ماهیچه می‌‌شود.

به مدت چندین دهه، تمرینات پیلاتس در کلاس‌‌های ژیمناستیک، رقص و هالیوود انجام می‌‌شود، اما این تمرینات در اصل به‌منظور توان‌بخشی بیماران زمین‌‌گیر جنگ جهانی اول به‌کاربرده می‌‌شدند.

پیلاتس چیست؟

پیلاتس روشی برای تمرین است که منجر به تقویت سلامت ذهنی و فیزیکی، افزایش انعطاف‌‌پذیری و قدرت از طریق حرکات کنترل‌‌شده می‌‌شود. این تمرینات بر روی زیرانداز یا با استفاده از ابزارهای خاصی که منجر به فرم دهی به بدن می‌‌شوند، انجام می‌‌شوند.

علاوه بر این موارد، پیلاتس منجر به افزایش گردش خون نیز گردیده و عضلات مرکزی را تقویت می‌‌کند. افرادی که به‌طور مداوم تمرینات پیلاتس انجام می‌‌دهند، ساختار فیزیکی بهتری داشته و کمتر در معرض آسیب هستند. این دسته از افراد سلامتی بهتری در مقایسه با سایر افراد دارند.

جوزف پیلاتس، بنیان‌گذار این روش، در آلمان متولد شد. در دوران کودکی وی بدن بسیار ضعیفی داشت و از بیماری آسم رنج می‌‌برد. به‌منظور تقویت بدن خود و افزایش قدرت، وی ورزش‌‌های متعددی انجام داد و درنهایت به ورزشکاری حرفه‌‌ای تبدیل شد. به‌عنوان پرستار در انگلستان در زمان جنگ جهانی اول، وی تمرینات و ابزارهایی را برای بیماران و سربازان مجروح ایجاد نمود.

علاوه بر ابزارها، پیلاتس مجموعه‌‌ تمریناتی را برای تقویت نیم‌‌تنه ایجاد نمود. وی تمرینات خود را از سایر روش‌‌های تمرین ازجمله یوگا و هنرهای رزمی چین برگرفته بود.

جوزف پیلاتس معتقد بود که سلامت فیزیکی و ذهنی ما باهم در ارتباط می‌‌باشند. وی برنامه تمرین خود را بر پایه فلسفه خود و با تأکید بر تمرکز، دقت، کنترل، تنفس و حرکات جریان دار ایجاد نمود.

دو روش برای تمرینات پیلاتس وجود دارند:

  1. امروزه بسیاری از افراد بر روی تمرینات زیرانداز تمرکز می‌‌کنند که برای انجام آن‌ها کافی است یک زیرانداز داشته باشید. در طی این تمرینات، شما فقط از وزن بدن خود استفاده می‌‌کنید.
  2. روش دیگر نیز با استفاده از ابزارهایی می‌‌باشد که برای فرم دهی و تقویت قدرت بدن ایجادشده‌اند.

شروع

مهم‌‌ترین برتری پیلاتس نسبت به سایر برنامه‌‌های تمرین این است که همه افراد می‌‌توانند از آن استفاده کنند. ازآنجایی‌که این روش تمرین محبوبیت زیادی دارد، بسیاری از باشگاه‌‌ها برنامه‌‌های پیلاتس را در اختیار ورزشکاران قرار می‌‌دهند.

بسیاری از مراکز تناسب‌‌اندام کلاس‌‌های پیلاتس برگزار می‌‌کنند و اغلب کلاس‌‌ها بدون ابزار هستند. برخی از مربیان پیلاتس کلاس‌‌های خصوصی نیز برگزار می‌‌کنند. در کلاس‌‌های خصوصی اغلب از هر دو روش تمرین استفاده می‌‌شود. در صورت ثبت‌‌نام در باشگاه پیلاتس، اطمینان حاصل کنید که مربی دارای مجوز برگزاری کلاس‌‌های پیلاتس است.

یکی از معایب محبوبیت بیش‌ازحد پیلاتس در سراسر جهان، عدم آموزش کافی است. همانند سایر انواع تمرینات، انجام نادرست حرکات یا عدم اطلاع از تأثیرات آن‌ها ممکن است منجر به آسیب‌‌های جدی شود. برخی از باشگاه‌‌ها مربیان خود را به دوره‌‌های هفتگی ارسال کرده و مدعی آموزش پیلاتس هستند، اما واقعیت این است که در عرض یک هفته نمی‌‌توان به مهارت کافی برای تدریس پیلاتس دست‌یافت و درنتیجه افراد در طی تمرین با مربی با مشکل مواجه می‌‌شوند.

بنابراین، به دنبال مربی دارای مجوز باشید که گواهی خود را از یکی از مؤسسات معتبر پیلاتس دریافت کرده است. این دسته از مربیان چند صد ساعت در دوره‌‌های آموزشی پیلاتس شرکت کرده و درنتیجه با روش‌‌های مناسب انجام تمرینات برای افراد مختلف آشنا هستند.

برنامه پیلاتس باید به‌صورت یک توالی انجام شود که در آن حرکات یکی پس از دیگری انجام می‌‌شوند و این ترتیب را جوزف پیلاتس تعیین کرده است. افراد مبتدی با حرکات ساده آغاز کرده و به‌تدریج حرکات پیچیده‌‌تر را به برنامه خود می‌‌افزایند.

این نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید از تمرینات خود بیشترین بهره را ببرید.

  • تمرکز داشته باشید: پیلاتس به‌منظور ترکیب ریتم تنفس با حرکات بدن طراحی‌شده است. مربیان روش‌‌های تنفس هم‌زمان با انجام تمرینات را به شما آموزش خواهند داد. شما همچنین می‌‌توانید بر روی ماهیچه‌‌های خود تمرکز کنید. هدف پیلاتس، هماهنگ‌‌سازی ذهن و بدن برای کاهش استرس و اضطراب می‌‌باشد.
  • راحت باشید: لباس‌‌های راحت بپوشید و این موضوع را مدنظر داشته باشید که تمرینات پیلاتس بدون کفش انجام می‌‌شوند. اگر در طی انجام حرکات احساس خوبی نداشته و یا درد تجربه می‌‌کنید، باید تمرین را کنار بگذارید.
  • در جریان باشید: در حین انجام تمرینات، از حرکات ناگهانی خودداری کنید. تمام حرکات باید همانند رقص آرام، باقدرت و با انعطاف‌‌پذیری انجام شوند.
  • قلبتان را به کار بی اندازید: یکی از ویژگی‌‌های مهم پیلاتس این است که نیازی نیست در حین انجام آن به‌شدت عرق کنید. البته شایان‌ذکر است که می‌‌توانید تمرینات را با سرعت بیشتر نیز انجام دهید. ازآنجایی‌که پیلاتس صرفاً برای قدرت و انعطاف‌‌پذیری طراحی‌شده است، بهتر است پیلاتس را به همراه تمرینات هوازی ازجمله پیاده‌‌روی یا شنا انجام دهید.

بسیاری از طرفداران پیلاتس دلیل علاقه‌مندی خود به این روش را تنوع و جذابیت آن معرفی کرده‌‌اند. جوزف پیلاتس تنوع زیادی در برنامه خود ایجاد کرد. افراد حرکات متعددی را با تعداد تمرین کم انجام می‌‌دهند و نیازی نیست که حرکات محدودی با تعداد تکرار بالا انجام شوند. پیلاتس همچنین تمرینات را به‌گونه‌ای طراحی نموده است که افراد بتوانند به‌تنهایی نیز تمرینات را انجام دهند و نیازی به وابستگی به مربی وجود ندارد.

قبل از شروع هر نوع تمرین، بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت kidshealth.org)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *