راهنمای مصرف مکمل‌ها, گلوتامین‌ها, مقالات

گلوتامین چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (تنها با یک کلیک رای دهید)

Loading...

گلوتامین چیست؟

گلوتامین چیست؟

گلوتامین یکی از آمینواسیدهای غیرضروری است که توسط بدن از گلوتامیک اسید سنتز می‌شود و یکی از آمینواسیدهای فراون بدن بوده و برای رشد ماهیچه‌ها ضروری می‌باشد. این ماده بیش از 60 درصد بافت ماهیچه‌های اسکلتی را تشکیل داده و ماده‌ای ضروری برای دستگاه گوارش و دستگاه ایمنی می‌باشد. در حدود 19 درصد مولکول‌های گلوتامین از نیتروژن تشکیل شده‌اند و این امر منجر شده است که گلوتامین یکی از انتقال دهنده‌های نیتروژن به ماهیچه محسوب گردد. این ماده با تراکم زیاد در مغز، ماهیچه‌ها، معده، شش، قلب، کلیه و کبد یافت می‌شود. عبارت “آمینواسید غیرضروری” بدین معناست که بدن نمی‌تواند آن را از سایر آمینواسیدها در شرایطی نظیر استرس تهیه کند.

گلوتامین نقش مهمی را در متابولیسم پروتئین، افزایش حجم سلول، افزایش تولید و ترشح هورمون رشد (HGH) و آنتی کاتابولیسم ایفا می‌کند.

گلوتامین همچنین به عنوان سوخت سلولی در دستگاه گوارش قرار دارد و منبع مناسبی برای سلولهای روده کوچک محسوب می‌شود که به سلامتی دستگاه گوارش کمک می‌کند. گلوتامین همچنین به عنوان منبع سوخت ماهیچه‌ها و سلولهای دفاعی عمل می‌کند.

علاوه بر این، گلوتامین نقش مهمی را در تعادل اسیدی بدن دارد. گلوتامین از نمک اسید گلوتامیک و آمونیاک سنتز می‌شود. آمونیاک یک ترکیب سمی با pH بالا می‌باشد. زمانی که میزان آمونیاک در بدن افزایش یابد، بدن آمونیاک را با سنتز گلوتامین از خون حذف می‌کند. اگر خون بسیار اسیدی باشد (pH پایین)، بدن می‌تواند گلوتامین را به نمک اسید گلوتامیک و آمونیاک تجزیه کرده و pH خون را افزایش دهد.

نقش گلوتامین در بدنسازی

مزایای گلوتامین:

  • منبع اصلی انرژی برای سیستم ایمنی
  • در مغز به گلوتامیک اسید تبدیل شده و به سنتز انتقال دهنده عصبی GABA کمک می‌کند. بنابراین ال ـ گلوتامین می‌تواند عملکرد مغز را افزایش دهد.
  • به پیکر بندی لوله گوارش کمک می‌کند.
  • نقش مهمی را در سنتز پروتئین ماهیچه‌ای و افزایش حجم ماهیچه ایفا می‌کند.
  • به پایداری حجم ماهیچه کمک می‌کند.
  • یک آمینواسید آنتی کاتابولیک می‌باشد.
  • به رفع خستگی بعد از تمرین کمک می‌کند.
  • هورمون رشد را افزایش می‌دهد.

مشاهده می‌کنید که مزایای بسیاری دارد و اگر با دقت لیست را مطالعه نمایید متوجه می‌شوید که برخی ویژگی‌ها نظیر آنتی کاتابولیسم و پایداری حجم ماهیچه موارد مشابهی هستند بنابراین این محصول می‌تواند به فرایند بازیابی قدرت بدنی نیز کمک کند. مفهوم آنتی کاتابولیسم برای اولین بار در اوایل دهه 90 و با تبلیغات Met-Rx که اولین محصول آنتی کاتابولیک بود به‌کار برده شد. آنتی کاتابولیسم به معنای پایداری حجم ماهیچه و یا کاهش تجزیه بافت ماهیچه‌ای می‌باشد.

برای مثال، ورزش یک فرایند کاتابولیک می‌باشد و ضروری است که بعد از آن تمام انرژی مصرف شده را برای بدن فراهم آورید. بدین دلیل، گلوتامین به عنوان یکی از مکمل‌هایی که می‌تواند انرژی بدن را تامین کند اهمیت دارد. با این حال، شما می‌توانید از محصولات دیگری نیز برای افزایش حجم سلول‌ها استفاده کنید. همچنین محصولاتی وجود دارند که با فرایند هایپرتروفی سارکوپلاسمی منجر به افزایش حجم ماهیچه‌ای می‌شوند. موضوع افزایش حجم ماهیچه در سال 1993 و با ظهور کراتین ایجاد شد و از آن به بعد با محصولات متعدد مانند اکسید نیتریک رواج پیدا کرد.

مزایا و کاربرد گلوتامین در ورزش

گلوتامین و ورزش

مکمل‌های بین ورزش یکی از جدیدترین دسته مکمل‌ها می‌باشند که می‌توان آن‌ها را در حین ورزش استفاده کرد و گلوتامین نیز بخشی از این مکمل ها می‌باشد و برای زمان‌هایی به‌کار برده می‌شود که شما فرصت کافی برای استفاده از مکمل قبل یا بعد از تمرین ندارید. یکی از مزایای این گونه محصولات این است که در حین ورزش، بدن شما همواره در حالت آنابولیک قرار می‌گیرد و یا میزان کاتابولیسم را کاهش می‌دهد و این فرایند بازیابی و افزایش ماهیچه را سرعت می‌بخشد. علاوه بر این، اغلب محصولات بین ورزشی می‌توانند علاوه بر حفظ پایداری ماهیچه‌های بدن به افزایش حجم سلول‌های ماهیچه‌ای نیز کمک کنند.

این‌ها مواردی هستند که بسیاری از افرادی که مخالف استفاده از مکمل‌ها هستند از آن‌ها بی خبرند و معتقدند که با غذا و تغذیه نیز می‌توان نیازهای بدن را فراهم ساخت اما حقیقت این است که این روش نیازمند زمان طولانی هضم و جذب می‌باشد ولی با استفاده از این مکمل‌ها شما به سرعت به نتایج مطلوب خود دست می‌یابید. اما این را نیز به خاطر داشته باشید که محصولات مکمل جایگزین غذا نمی‌باشند و باید برای برخی از نیازهای طبیعی بدن خود تغذیه خود را تداوم بخشید.

اکنون می‌خواهم به یکی از جوانب دیگر گلوتامین اشاره کنم و آن ارتباط گلوتامین با نیتروژن می‌باشد. نیتروژن یکی از تشکیل دهنده‌های پروتئین می‌باشد و ممکن است تا به حال کلماتی نظیر “تعادل مثبت نیتروژن” یا “تعادل منفی نیتروژن” به گوش شما خورده باشد. این عبارت‌ها برای رشد ماهیچه ضروری می‌باشند و به معنای میزان پروتئین بدن هستند. تعادل مثبت بدین معناست که سطح پایداری ماهیچه‌ای شما خوب بوده و به رشد ماهیچه‌ها کمک می‌کند اما منفی بدین معناست که شما در حال تجزیه بافت ماهیچه‌ای می باشید. آیا آزمایش نیتروژن توسط ویدر را به خاطر دارید؟ این آزمایش ایده خوبی می‌باشد و به شما کمک می‌کند که از سطح نیتروژن خود باخبر باشید.

در اینجا به مرور برخی از مطالعات انجام شده در این زمینه می‌پردازیم:

بوتل، گلی کی، جک من و همکاران. تاثیر گلوتامین خوراکی بر روی میزان ذخیره کربوهیدرات در طی بازیابی از یک ورزش طاقت فرسا.

در این بررسی، افراد با معده خالی در یک ورزشی که میزان گلیکوژن بدن را کاهش می‌داد شرکت کردند و بعد از ورزش آن‌ها 330 میلی‌لیتر از یکی از نوشیدنی‌ها خوردند. این نوشیدنی‌ها شامل محلول 18.5% گلوکز پلیمر، 8 گرم گلوتامین در 330 میلی‌لیتر محلول گلوکز پلیمر یا 8 گرم گلوتامین در 330 میلی‌لیتر محلول دارونما بودند. علاوه بر این، آن‌ها هر دو ساعت گلوکز تزریق می‌کردند.

محققان به این نتیجه رسیدند که تراکم گلوتامین در پلاسما بعد از مصرف نوشیدنی گلوتامین افزایش یافت و گلوتامین خوراکی به تنهایی میزان گلیکوژن ماهیچه را به اندازه گلوکز پلیمر خوراکی افزایش داد. تغذیه گلوتامین و گلوکز پلیمر میزان ذخیره کربوهیدرات خارج از ماهیچه‌های استخوانی را به خصوص در کبد افزایش داد. نتیجه‌گیری این بررسی این بود که مکمل  گلوتامین می‌تواند بر روی ورزش تاثیر داشته و به شما در ورزش‌هایی نظیر وزنه‌برداری برای دستیابی به اهداف کمک کند.

هامارکویست، ورنرمن، واندر دیا، وینارز ای. افزودن گلوتامین به مواد غذایی بعد از جراحی شکم، گلوتامین آزاد در ماهیچه و سنتز پروتئین ماهیچه‌ای را افزایش داده و در نتیجه منجر به ازدیاد تعادل نیتروژن می‌گردد.

یک مطالعه نشان داده است که بیمارانی که جراحی شدید داشتند و از گلوتامین استفاده می‌کردند حجم ماهیچه‌ای را در طی دوره نقاهت از دست نمی‌دهند. محققان به این نتیجه رسیدند که مکمل گلوتامین با کاهش سنتز پروتئین که بعد از جراحی رخ می‌دهد مقابله می‌کند و به جذب نیتروژن کمک می‌کند. این تحقیق می‌تواند برای کسانی که از رژیم غذایی با کالری محدود استفاده کرده و با افزایش ماهیچه مشکل دارند سودمند باشد.

آرورت ال ای، دیجن، درنت. تاثیرات ترکیب خوراکی شامل گلیسین، گلوتامین و نیاسین بر روی حافظه و ترشح GH و IGF-I در افرا میان سال و مسن.

این مطالعه نیز نشان می‌دهد که گلوتامین میزان هورمون رشد را افزایش می‌دهد. در این آزمایش 42 فرد میانسال و مسن مورد بررسی قرار گرفتند و افراد در دو گروه تقسیم شدند. یکی از گروه‌ها از نمونه دارونما استفاده کرده و گروه دیگر از مکمل‌‌های 5 گرمی حاوی گلوتامین، گلیسین و نیاسین استفاده کردند. این مکمل روزانه دو بار و به مدت سه هفته استفاده شد. در پایان مطالعه، محققان خون افراد را مورد آزمایش قرار دادند. استفاده از مکمل منجر به افزایش 70 درصدی هورمون های رشد گردیده بود و محققان بدین نتیجه دست یافتند که مصرف مکمل خوراکی حاوی گلوتامین، گلیسین و نیاسین می‌تواند ترشح هورمون های رشد در بزرگسالان سالم را افزایش دهد.

زمان و میزان مصرف مکمل‌های گلوتامین:

همانطور که پیشتر گفته شد، گلوتامین بخشی از محصولات دیگر می‌باشد. به عنوان یک محصول مستقل، این ماده به صورت پودر، کپسول و قرص‌های ژله‌ای عرضه می‌شود. من تا به حال نمونه قرص آن را ندیده‌ام. عرضه آن به صورت‌های موجود بهتر است زیرا هضم قرص مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و در تولید قرص نیز مواد دیگری علاوه باید به کار برده شوند.

به عنوان بخشی از محصولات فرمولی، این ماده در محصولات پیش از تمرین، حین تمرین و بعد تمرین عرضه می‌شود. این محصولات را می‌توانید به صورت کپسول، قرص، پودر و قرص‌های جویدنی تهیه نمایید.

زمان بندی و میزان مصرف محصولات فرمولی با توجه به محصول متفاوت می‌باشند و بسیاری از آن‌ها یک‌بار و در روزهای تمرین مصرف می‌شوند.

در محصولات مستقل نیز زمان بندی و میزان مصرف با توجه به محصول متفاوت می‌باشد بنابراین مطالعه دقیق برچسب ضروری می‌باشد. توصیه می‌کنم که در کنار مکمل‌های فرمولی از محصول مستقل نیز استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. طبق معمول، با توجه به هدف خود خریداری نمایید و دستورالعمل محصول را قبل از خریداری مطالعه نمایید.


تالیف و ترجمه تن ورز

لطفا در صورت کپی این مقاله، نام و آدرس تن ورز را به عنوان منبع ذکر نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *