تغذیه و رژیم غذایی, مقالات

5 دلیل برای مصرف کافئین قبل از تمرین

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 رای)

Loading...

 

مصرف کافئین قبل از تمرین

کافئین یکی از مکمل‌هایی است که در بین ورزشکاران بسیار کاربرد دارد. مصرف کافئین قبل از تمرینات بدنسازی می‌تواند باعث افزایش عملکرد و هوشیاری ورزشکاران شود. در این مقاله دلایل اصلی مصرف کافئین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

1-افزایش گردش خون

به تازگی یک تحقیق جهت بررسی عملکرد کافئین بر روی گردش خون در کشور ژاپن انجام شده است. این تحقیق بر روی دو گروه صورت گرفت که یک گروه از قهوه با کافئین و گروه دیگر از قهوه بدون کافئین استفاده کردند. با اندازه‌گیری مقدار گردش خون در رگ‌های کوچک بدن بعد از 75 دقیقه، مشخص شد که آن گروهی که قهوه با کافئین استفاده کرده بودند به مقدار 30 درصد شاهد افزایش گردش خون بودند. افزایش گردش خون باعث بهبود عملکرد ورزشکاران می‌شود.

2-احساس درد کمتر

محققان دانشگاه ایالت الی‌نویز در آمریکا پس از بررسی مشاهده کردند که مصرف 2 تا 3 فنجان قهوه تقریبا 30 دقیقه قبل از تمرین با شدت بالا، می‌تواند باعث کاهش احساس درد در عضلات شود. پس مصرف قهوه قبل از تمرینات مقاومتی با وزنه و با شدت بالا، باعث به تعویق انداختن احساس درد در عضلات و در نتیجه بهبود عملکرد ورزشکاران می‌شود.

3-حافظه بهتر

محققان دانشگاه جان هاپکین در آمریکا به بررسی تاثیر کافئین بر روی حافظه پرداختند. آن‌ها دو گروه از کسانی که به مصرف روزانه قهوه عادت نداشتند، انتخاب کردند. به یک گروه قهوه با کافئین و به گروه دیگر قهوه بدون کافئین داده شد.بلافاصله بعد از مصرف قهوه چند تصویر به افراد شرکت‌کننده در این تحقیق نشان داده شد و از آن‌ها خواسته شد تا تصاویر را به یاد بسپارند. پس از 24 ساعت از این افراد خواسته شد تا عکس‌ها را به یاد بیاورند.

افراد گروهی که قهوه کافئین‌دار مصرف کرده بودند برعکس افراد گروه دیگر، سریع‌تر و بهتر تصاویر را به یاد آوردند.

بنابراین تاثیر کافئین بر افزایش قدرت مغز در فعالیت‌های بدنی بخصوص ورزش‌هایی که شامل تمرینات یا برنامه‌های خاصی هستند، به اثبات رسیده است.

4-حفظ عضلات

در تحقیقی که اخیرا در دانشگاه کاونتری بر روی حیوانات انجام شد، پژوهش‌گران به این نتیجه رسیدند که مصرف کافئین، کاهش قدرت عضلات را که در اثر افزایش سن به وجود می‌آید را تا حدود زیادی خنثی می‌کند. این تحقیق بر روی عضلات اسکلتی و دیافراگم انجام شد و نشان داد که در هر دو گروه عضلات، مصرف کافئین تا حد متعادل، آمادگی کلی عضلات را حفظ می‌کند و از آسیب‌های مربوط به افزایش سن جلوگیری می‌کند.

5-سوخت بیشتر

تحقیقات در مجله فیزیولوژی نشان داد که مصرف مقدار کم کافئین بعد از تمرینات ورزشی، مخصوصا در ورزشکاران رشته‌های استقامتی که تمرین هر روزه دارند، مفید است. این تحقیق اثبات کرد که مصرف ترکیبات کافئین به همراه کربوهیدرات حدود 66 درصد بیشترنسبت به مصرف کربوهیدرات به تنهایی، منابع سوخت بدن را بعد از تمرینات با شدت بالا پر می‌کند.

پس مصرف کافئین با کربوهیدرات برای ورزشکارانی که هر روز تمرینات استقامتی یا تمرینات با شدت بالا انجام می‌دهند، مفید است.

نکته مهم

درست است که کافئین دارای اثرات مفیدی می‌باشد اما نباید در مصرف روزانه آن زیاده‌روی کرد. به طور کلی، حداکثر مقدار مصرف کافئین به ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن، 6 میلی‌گرم است. یعنی فردی که 70 کیلوگرم وزن دارد، مقدار مصرف کافئین روزانه‌اش نباید بیشتر از 400 میلی‌گرم باشد.

بهتر است به جای مصرف قهوه با خامه یا شکر آن را با شیر یا دارچین مصرف کرد.


ترجمه و تالیف: 

تن‌ورز ( با اقتباس از مقاله news.health)

منابع: 

International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism

6 Healthy Reasons to Keep Loving Coffee

لطفا در صورت کپی این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید.

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام  تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید.

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *