تغذیه و رژیم غذایی, کاهش وزن، چربی‌سوزی, مقالات

9 ترفند تحول در تناسب اندام

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 5 دقیقه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 رای)

Loading...

آیا به دنبال نشانه‌‌ای برای شروع جدی سلامتی و تناسب‌‌اندام هستید؟ در این مقاله شما را با نحوه شروع آشنا خواهیم کرد.

اگر پیش‌تر مقالات ما در مورد تغییر و تحول بدن و تناسب‌‌اندام را مطالعه کرده باشید، می‌‌دانید که مسیری که دو نفر طی می‌‌کنند، ممکن است هیچ شباهتی نداشته باشند. زمان موردنیاز، غذاهای مصرفی و تمریناتی که انجام می‌‌دهید بر نتایجی که در آینه مشاهده می‌‌کنید، تأثیر دارند. بنابراین، بی‌‌دلیل نیست که همه افراد توصیه دارند که تمام اقدامات را با اصول دقیق آغاز کنید.

ورزشکارانی ازجمله لونی پیزارو، ویتنی وایزر و توبیاس یانگ نیز تحولاتی را تجربه و کسب‌‌وکاری راه‌اندازی کرده و به سایرین در این زمینه کمک می‌‌کنند.

در ادامه شما را با توصیه‌‌هایی برای خروج از محدوده آسایش فیزیکی و ذهنی خود آشنا خواهیم نمود تا به تحول موردنظر دست‌یابید.

لونی پیزارو، مدل تناسب‌‌اندام، بدنساز حرفه‌‌ای WBFF و NGA

 1. هدف خود را دقیقاً بشناسید

اگر هدف دقیقی نداشته باشید، زمان خود را تلف خواهید کرد. بنابراین، ضروری است هدف خود را قبل از شروع به کار تعیین کنید. هرچه هدف شما دقیق‌‌تر باشد، احتمال دستیابی شما به بدنی ایدئال بیشتر خواهد بود. از خودتان بپرسید: “چرا می‌‌خواهم به این بدن برسم؟” اگر پاسخ‌‌های شما به حد کافی قانع‌‌کننده نباشند، هرگز موفق نخواهید شد و حتی در صورت موفقیت نیز نتایج شما چندان قابل‌‌توجه نخواهند بود. بنابراین، از هدف و ارزشمندی آن اطمینان حاصل کنید.

 1. باانگیزه تمام مراحل را سپری کنید

اگر انگیزه کافی نداشته باشید، بهتر است که هم‌اکنون تلاش را کنار بگذارید، زیرا با دشواری تمرینات، شما به سرعت آن را کنار گذاشته و به دنبال عذر و بهانه خواهید بود. زندگی موانع و مشکلات زیادی را در مسیر شما قرار می‌‌دهد و باید بتوانید آن‌ها را شکست داده و از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید. به خاطر دارم که زمانی روزانه 10 وعده‌غذا می‌‌خوردم تا بتوانم وزنم را افزایش دهم و بعد از مدتی نیز برای کاهش وزن تلاش کرده و روزانه چندین ساعت تمرینات کاردیوی شدید انجام می‌‌دادم. اما به شما توصیه نمی‌‌کنم که این روند را در پیش بگیرید، زیرا اهداف شما با اهداف من تفاوت دارند، اما بر این باور هستم که شما باید ذهنیت موفقیت را داشته باشید تا بتوانید به آن دست‌یابید.

 1. برای تحول خود سرمایه‌‌گذاری کنید

تغییر بدن می‌‌تواند روندی طولانی و دشوار یا کوتاه و دشوار باشد، زیرا بدن انسان ساختار بسیار پیچیده‌‌ای داشته و هر یک از جزئیات بدن به توانایی فرد برای دستیابی به اهداف تأثیر دارند. دانش و راهنمایی مربیان حرفه‌‌ای می‌‌تواند به شما کمک کند تا در زمان خود صرفه‌‌جویی نمایید، زیرا دیگر نیازی نیست که روش‌‌های متعددی را مورد آزمون‌وخطا قرار دهید. اگر تهیه غذا برای شما دشوار است، شرکت‌‌های تهیه مواد غذایی به شما کمک می‌‌کنند تا روند تحول خود را تسهیل کنید. با خرید محصول مناسب و سالم از شرکت‌‌های عرضه مواد غذایی دیگر نیازی نیست که هر آخر هفته چندین ساعت در آشپزخانه بوده و برای کل هفته غذا تهیه کنید. تغذیه سالم ازجمله پیش‌‌نیازهای اصلی تغییر و تحول است. من استفاده از مکمل‌‌های سالم را نیز به افراد توصیه می‌‌کنم. محصولاتی نظیر پروتئین، BCAA و همچنین گلوتامین، کراتین و HMB ازجمله برترین مکمل‌‌هایی هستند که باید در برنامه غذایی شما قرار بگیرند.

ویتنی وایزر، رقابت کننده المپیا IFBB Pro

 1. انتظار عملکرد بی‌‌عیب و نقص نداشته باشید

برخی اوقات ما به حدی به برنامه خود تمرکز می‌‌کنیم که حتی یک اشتباه یا یک روز نامناسب ممکن است انگیزه ما را به طور کامل از بین ببرد. برای مثال، تغذیه بیش‌ازحد بعد از یک اشتباه در رژیم غذایی همانند پنچر کردن سه لاستیک دیگر ماشین بعد از پنچر شدن یک لاستیک است. هیچ‌یک از این موارد منطقی نیستند. تغییرات در طول زمان و به‌واسطه تصمیمات مناسب حاصل می‌‌شوند، بنابراین همواره احتمال خطا و نقص وجود دارد.

 1. انتظارات واقع‌‌گرایانه داشته باشید

انتظارات غیرواقع گرایانه منجر به ناامیدی شما می‌‌شوند، زیرا قادر به دستیابی به آن‌ها نخواهید بود. بهترین روش برای دستیابی به اهدافتان این است که مجموعه‌‌ای از اهداف کوچک و قابل‌دسترسی تعیین کنید. در این صورت انگیزه بیشتری داشته و می‌‌توانید به‌تدریج به آن‌ها دست‌یابید.

 1. به خودتان باور داشته باشید

یکی از اصلی‌‌ترین مواردی که به افراد کمک می‌‌کند تا به اهدافشان برسند این است که به قدرت و توانایی خود باور دارند. اگر دیدگاهی منفی داشته باشید، هرگز نمی‌‌توانید به اهدافتان برسید. شاید دیدگاه‌‌های منفی‌‌تان را هرگز به زبان نیاورید. به جای آن‌ها، دیدگاه‌‌های مثبتی در خودتان ایجاد کنید. برای مثال به خودتان بگویید: “اگرچه در موقعیتی که دوست دارم باشم، نیستم، اما صرف‌‌نظر از مدت‌‌زمانی که طول خواهد کشید، به آنجا خواهم رسید.”

توبیاس یانگ، مربی آنلاین

 1. تناسب‌‌اندام یک ماراتن است

زمانی که به سطح خاصی از تناسب‌‌اندام رسیدید، می‌‌خواهید آن را حفظ کنید، بنابراین عادت‌‌هایی که سبک زندگی شما را تغییر می‌‌دهند را یاد بگیرید. بسیاری از اوقات شاهد افرادی هستم که از رژیم‌‌هایی استفاده می‌‌کنند که به آن‌ها وعده بیشترین کاهش وزن در کمترین زمان را داده است. این دسته از رژیم‌‌ها به‌شدت محدودکننده هستند و متأسفانه بعد از اتمام رژیم غذایی، وزن کاهش‌یافته مجدداً بازمی‌گردد. رژیم‌‌هایی از این قبیل باعث از بین رفتن عضلات نیز شده و به متابولیسم شما آسیب وارد می‌‌کنند، درنتیجه وزن شما ممکن است بازگشته و انگیزه‌تان برای تمرین کاهش‌یافته و یا مجدداً مجبور به جستجوی روش‌‌های دیگر خواهید بود.

 1. در مورد تغذیه با اصول پایه آغاز کنید
 • در کنار هر وعده‌‌غذایی از پروتئین‌‌های بدون چربی استفاده نمایید. غذا باید اولویت اصلی شما باشد، اما در کنار آن می‌‌توانید از مکمل‌‌ها یا نوشیدنی‌‌های پروتئینی نیز استفاده کنید.
 • اگر قصد دارید چربی بدن خود را کاهش دهید، بخش زیادی از کربوهیدرات‌‌های موردنیاز روزمره خود را قبل و بعد از تمرین مصرف کنید.
 • از مصرف بیش‌ازحد کربوهیدرات‌‌های ساده در طول روز خودداری نموده و سعی کنید کربوهیدرات‌‌های پیچیده را در برنامه غذایی خود قرار دهید. بعد از تمرین یک استثنا در این زمینه به شمار می‌‌رود.
 • سبزیجات را به وعده‌‌غذایی خود اضافه کنید، زیرا آن‌ها سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند.
 • به ازای نیمی از وزن بدن خود بر حسب پوند، آب مصرف کنید. این بدین معناست که اگر وزن شما 185 پوند (85 کیلوگرم) است، روزانه در حدود 2.5 لیتر آب بخورید. حتی اندکی دهیدراسیون نیز می‌‌تواند بر عملکرد شما تأثیر داشته باشد.
 • تمام چربی‌‌های رژیمی خود را حذف نکنید. چربی‌‌های خوب، به ویژه انواع غیراشباع، نقش مهمی در جذب مواد مغذی، متابولیسم، پوست، مو و ناخن دارند.
 1. با مشکل مواجه شدید؟ درخواست کمک کنید

مقالات متعددی در وب‌‌سایت tanvarz.ir وجود دارد که به شما کمک می‌‌کنند. همچنین می‌‌توانید مربی تناسب‌‌اندام یا مربی خصوصی استخدام نمایید. نتیجه نهایی این است که منابع متعددی برای کمک به شما به‌منظور دستیابی به موفقیت وجود دارد، بنابراین، از آن‌ها استفاده نموده و برای تحول خود سرمایه‌‌گذاری کنید.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت bodybuilding.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

نوشته های مشابه

5 دیدگاه در “9 ترفند تحول در تناسب اندام

 1. سالاروند گفت:

  سلام. واقعا تناسب اندام مثل یک ماراتنه. خیلی مقاله خوبی بود

  1. واحد تولید محتوای تن ورز گفت:

   سلام. دوست گرامی صبر و اراده در این ورزش بسیار مهم است و نقش پررنگی دارد.

 2. شراره گفت:

  خیلی تناسب اندام مهمه

 3. محمد امین رضایی گفت:

  خیلی جالب و کارامد بود مرسی از سایت خوبتون

 4. جباری گفت:

  اصول اصلی و مهم رو برای هر کسی که می‌خواد بدن خوبی داشته باشه گقتین. ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code