افزایش وزن و حجم, مقالات

بدنسازی طبیعی

 • بدنسازی طبیعی چیست؟ آیا امکان رسیدن به عضلات برچسته بدون استفاده از مکمل وجود دارد ؟ در این مقاله سه ورزشکار برتر دیدگاه‌‌های خود در مورد آمادگی برای رقابت و همچنین دلیل عدم استفاده از مسیرهای میان‌بر و داروهای تقویت‌‌ کننده عملکرد را با شما در میان می‌‌گذارند.

  آماندا آگوزی یکی از قهرمانان IFBB می‌‌گوید: “من برای اولین بار زمانی از داروهای تقویت ‌‌کننده عملکرد مطلع شدم که به استفاده از آن‌ها متهم شدم. افراد همواره از من می‌‌پرسیدند که آیا دارویی استفاده می‌‌‌‌کنم. این موضوع برای من به شدت ناراحت کننده بود، زیرا تمام پیشرفت من حاصل تلاش بود و افراد هیچ توجهی به این موضوع نداشتند.”

  یکی از شهروندان نیویورک نیز سبک زندگی خود را به طور کامل تغییر داده و تناسب‌‌اندام را به اولویت اصلی خود تبدیل کرد و هم‌زمان نیز به تحصیلات خود در دانشگاه ورمونت ادامه می‌‌داد.

  وی می‌‌گوید: “در ابتدا دانشگاه و تحصیل اولویت اصلی من بود و سپس سبک زندگی‌‌ام را تغییر داده و باشگاه را در اولویت قرار داده و زندگی‌‌ام را با این اولویت برنامه‌‌ریزی کردم. به سرعت بدین نتیجه رسیدم که ارتباط مهمی بین رژیم‌‌غذایی و تمرین وجود دارد. برای اولین بار بعد از 10 سال استفاده از رژیم‌‌غذایی گیاهخواری، من پروتئین کافی برای بدنم تامین کردم. به سرعت توانستم حجم عضلاتم را افزایش دهم.”

  آگوزی تصمیم گرفت تا یک ورزشکار طبیعی باشد و حتی در سال 2016 که تصمیم گرفت در رقابت‌‌های جهانی شرکت کند، همچنان به این تصمیم خود پایبند بود. عملکرد او در مقایسه با افرادی که از داروهای تقویت‌‌کننده استفاده می‌‌کردند در سطح بالاتری بود.

  یک مربی آنلاین سلامت و تناسب‌‌اندام می‌‌گوید: “هدف اصلی من سلامتی و خوشحالی بود و من به شدت به حرکت به سمت خوشحالی باور دارم. زمانی که احساس خوبی داریم، چهره و ظاهر ما نیز بهتر می‌‌شود. از آنجایی که من بر خوشحالی تمرکز داشتم، هرگز به استفاده از داروهای تقویت‌‌کننده فکر نمی‌‌کردم.”

  قرارگیری در دوراهی استفاده از مکمل‌‌های تقویت‌‌ کننده یا استفاده از روش‌‌های طبیعی صرفا به آگوزی محدود نمی‌‌شود. بسیاری از افرادی که بدنسازی انجام داده و از تمرینات با وزنه استفاده می‌‌کنند، با این تصمیم مواجه هستند: استفاده یا عدم استفاده از داروهای تقویت‌‌کننده؟

  علاوه بر آگوزی، ما با دو تن از سفیران دیگر برند NutraBio (تیم سانتیاگو و آماندا اوکیپینتی) در مورد دیدگاه آن‌ها در مورد فعالیت طبیعی در دنیای رقابت‌‌های تناسب‌‌ اندام صحبت کردیم.

  بدنسازی طبیعی یک رقابت طبیعی

  تیم سانتیاگو لحظه‌‌ای که تصمیم گرفت یک بدنساز شود را به خاطر دارد. در المپیای 2010 لاس وگاس بود که وی تصمیم گرفت حرفه بدنسازی را برای خود انتخاب کند.

  وی می‌‌گوید: “مشاهده قهرمانان جهان انگیزه من برای بهبود تناسب‌‌اندامم را افزایش داد. وقتی به خانه برگشتم تصمیم گرفتم برای اولین رقابت تمرین را آغاز کنم.”

  سانتیاگو از زمان مدرسه تا کالج به طور حرفه‌‌ای فوتبال بازی می‌‌کرد و در کنار آن تمرینات با وزنه برای بهبود عملکرد خود انجام می‌‌داد. بنابراین باشگاه را با تمرینات مبتدی آغاز نکرد. وی روند تمرینات پیشین خود را به منظور افزایش رشد عضلات خود تغییر داد.

  او می‌‌گوید: “من برای اولین بار در کالج اطلاعاتی در مورد داروهای تقویت‌‌کننده عملکرد شنیدم. در باشگاه نیز افراد بسیاری وجود داشتند که در مورد این داروها صحبت می‌‌کردند. زمانی که وارد بدنسازی و رقابت شدم، استروئیدها از جمله مواد رایجی بودند که ورزشکاران از آن‌ها استفاده می‌‌کردند.”

  سانتیاگو مسیری که از جوانی آغاز کرده بود را طی کرد. او همواره یک ورزشکار طبیعی بود و عوامل متعددی برای انتخاب این مسیر وجود داشت که مهم‌‌ترین آن‌ها سلامتی بود.

  استروئیدها عوارض جانبی متعددی دارند و داروهای مختلف نیز بدن را در برابر ریسک‌‌های متعددی قرار می‌‌دهند. مطالعات نشان داده‌‌اند که استروئیدهای آنابولیک احتمال مرگ و میر به دلیل حمله قلبی یا مشکلات ریتم قلب را افزایش می‌‌دهند. برخی از استروئیدهای آنابولیک می‌‌توانند فشار خون و کلسترول بد را افزایش داده و کلسترول خوب را کاهش دهند و از این طریق منجر به بروز بیماری‌‌های قلبی می‌‌شوند.

  بدنسازی طبیعی

  وی می‌‌گوید: “من در دهه چهلم زندگی‌‌ام بودم و فرزند نیز داشتم. بدین دلیل تمایلی نداشتم که سلامتی‌‌ام را به دلیل افزایش سریع حجم و قدرت به خطر بیاندازم و در نتیجه تصمیم گرفتم از روش طبیعی برای افزایش حجم عضلاتم استفاده کنم.”

  تصمیم او منجر شد تا برخی از افراد وی پیشرفتش را نادیده بگیرند، اما وی توانست بدون استفاده از داروهای تقویت‌‌کننده به موفقیت‌‌های متعددی در سطح حرفه‌‌ای دست یابد.

  سانتیاگو می‌‌گوید: “من رقابت‌‌های به یاد ماندنی متعددی دارم. یکی از آن‌ها مربوط به سال 2014 بود که چهل سال داشتم. من توانستم اولین مقام در رده مردان بزرگتر از 40 سال را کسب کنم. مقام دیگر را نیز در سال 2017 در پورتوریکو کسب کردم. من در پورتوریکو متولد و بزرگ شده‌‌ام و در نتیجه بسیار خوشحال هستم که توانستم در کنار پدر، مادر و اعضای خانواده‌‌ام این موفقیت بزرگ را جشن بگیرم.”

  سانتیاگو از طرفداران بدنسازی طیبعی است. از آن‌جایی که سانتیاگو از داروهای تقویت‌‌کننده استفاده نمی‌‌کند، ضروری است که به تمام جزئیات تمرین و رژیم‌‌غذایی خود توجه کند. به منظور کاهش چربی همزمان با حفظ حجم عضلات، او معمولا در حدود 16-18 هفته را برای آمادگی به منظور شرکت در رقابت‌‌ها سپری می‌‌کند.

  وی می‌‌گوید: “زمانی که از روش طبیعی برای آمادگی استفاده می‌‌کنید، اندکی از حجم عضلات خود را از دست خواهید داد، اما با افزایش طول دوره آمادگی، من می‌‌توانم به تدریج کالری‌‌ها را افزایش داده و شدت کاردیو را افزایش دهم.”

  سانتیاگو سعی دارد شدت تمرینات خود را حفظ نماید. این امر به او کمک می‌‌کند تا حجم عضلات خود را حفظ کند. با استفاده از استروئیدها، حفظ حجم عضلات همزمان با کاهش چربی‌‌ آسان‌‌تر خواهد بود.

  سانتیاگو می‌‌گوید: “اگرچه رقبای من عضلات حجیم‌‌تری دارند، با این حال من همچنان می‌‌توانم عملکرد بهتری از خودم را در معرض نمایش قرار دهم. بدنسازی صرفا به معنای افزایش حجم عضلات نیست و قدرت و عملکرد بدنساز به عوامل دیگری نیز بستگی دارند.”

  بهترین زندگی

  آماندا اوکیپینتی قد نسبتا کوتاهی داشت و در نتیجه تصمیم گرفت به منظور جبران این مساله از زمان دبیرستان تمرین با استفاده از وزنه‌‌ها را آغاز کند.

  او می‌‌گوید: “برای من بسیار مهم بود که بتوانم در میدان بدوم و عملکرد سریع و چابکی داشته باشم. من قصد داشتم سرعتم را افزایش داده و علی‌‌رغم اینکه دروازه‌‌بان بودم، قصد داشتم در سایر زمینه‌‌ها نیز عملکردی رقابتی داشته باشم.

  متاسفانه، زمانی که وی به دانشگاه درو در مدیسون وارد شد، تمایلش به تداوم ورزش چوگان کاهش یافت.

  آماندا می‌‌گوید: “من قرار بود در تیم چوگان کالج نیز شرکت کنم، اما زمانی که به آنجا رسیدم با مشکلاتی ذهنی مواجه شدم. به دلیل مشکلاتی که برایم پیش آمده بود به شدت بی‌‌اشتها بودم و در نهایت مجبور شدم چوگان را کنار بگذارم.”

  یک سال بعد وی توانست بدون استفاده از روش‌‌های درمانی سنتی از مشکلات رها شود. در آن زمان با مسابقات بیکینی آشنا شد. این ورزش برایش بسیار جالب بود و این ایده که شرکت‌‌کنندگان تمام غذاها را می‌‌خوردند و در عین حال لاغر بوده و تناسب‌‌اندام داشتند برای وی عجیب بود.

  او می‌‌گوید: “تصمیم گرفتم وارد این ورزش شوم.”

  وی از تجارب خود در استفاده از وزنه‌‌ها و انجام تمرینات استفاده کرده و تغییراتی مثبت در ذهن و ساختار فیزیکی بدن خود ایجاد نمود. ترس از غذا را کنار گذاشت و تصمیم گرفت حجم عضلات خود را افزایش دهد. زمانی که برای رقابت آماده می‌‌شد، وسوسه استفاده از داروهای تقویت‌‌کننده به سراغش آمد.

  آماندا اوکیپینتی می‌‌گوید: “من می‌‌دانستم که مردان به ویژه بدنسازان از داروهای تقویت ‌‌کننده استفاده می‌‌کنند، اما زمانی که به عنوان کارآموز در یک شرکت مکمل‌‌های ورزشی کار می‌‌کردم بدین نتیجه رسیدم که شرکت‌‌کنندگان در رقابت‌‌های بیکینی نیز از این داروها استفاده می‌‌کنند.” شش هفته به اولین مسابقه در سال 2011 مانده بود که یکی از همکارانش به او استفاده از این داروها را پیشنهاد کرد و توجیهش این بود که “همه زنان از آن‌ها استفاده می‌‌کنند و این داروها چربی را کاهش داده و بدن را سفت می‌‌کنند.”

  اوکیپینتی می‌‌گوید: “قبل از این پیشنهاد، من احساس می‌‌کردم که به حد کافی تمرین نکرده و یا رژیم‌‌غذایی مناسبی ندارم. حتی احساس می‌‌کردم که از استعداد ژنتیکی خوبی نیز ندارم. بنابراین، این موارد را دلیل اصلی ناتوانی در رساندن چربی بدنم به کمتر از 10 درصد قلمداد می‌‌کردم.”

  بعد از رد محترمانه این پیشنهاد، وی در رقابت‌‌های قهرمانی ساحل شرقی (2011) مقام دوم را کسب کرد. بعد از آن، در سال 2015 تصمیم گرفت تا در مسابقات OCB Bikini Charm در مریلند شرکت کند.

  وی می‌‌گوید: “دلیل موفقیت من این بود که سبک‌‌زندگی‌‌ام را در طی سال تغییری نداده و همچنان تمرینات بدنسازی انجام می‌‌داد. من انتظارات بسیار کمی داشتم و با قلبی باز وارد این مسابقه شده بودم و قصد داشتم از روند تمرین و مسابقات لذت ببرم.”

  اما عملکرد او فوق‌‌العاده بود و توانست تمام رقبای خود را شکست دهد.

  وی می‌‌گوید: “من به هدفی که برای آن برنامه‌‌ریزی کرده بودم، رسیدم.”

  اکنون 30 سال دارد و در برکلی هایتز نیوجرسی به طب سوزنی مشغول است و رقابت را کنار گذاشته است. وی بر این باور است که تصمیم برای انجام تمرینات طبیعی تاثیری مثبت بر تمام زمینه‌‌های زندگی‌اش داشت.

  او می‌‌گوید: “به خودم افتخار می‌‌کنم که توانستم سبک زندگی خودم را حفظ نموده و در کنار آن در رقابت‌‌ها شرکت کنم و این را مدیون استفاده از تمرینات طبیعی و بدون استفاده از داروهای تقویت ‌‌کننده هستم. از آنجایی که من روندی طبیعی را در پیش گرفته‌‌ بودم، در فصل‌‌هایی که رقابت وجود نداشت نیز می‌‌توانستم تناسب‌‌اندامم را حفظ کنم. من می‌‌توانم سبک‌‌زندگی سالم و متعادلی در طول سال داشته و در فصول رقابت نیز بدون آسیب برای رقابت آماده شوم.

  موفقیت بدون میانبر

  اگرچه هر سه ورزشکار مسیرهای متفاوتی در پیش گرفته بودند، اما همه آن‌ها تصمیم گرفتند تمرینات خود را به طور طبیعی پیش ببرند. این تصمیمی فردی است که همه ورزشکاران با آن مواجه هستند.  راز موفقیت این است که ورزشکار فشارها و پیام‌‌های سردرگم‌‌کننده‌‌ای را که همواره در دنیای تناسب‌‌اندام وجود دارند را نادیده گرفته و مسیر سالم را انتخاب کند.

  سانتیاگو می‌‌گوید: “استروئیدها بدلیل ماهیت رقابتی بدنسازی و سایر ورزش‌‌ها ایجاد شده‌‌اند. اگر ورزشکار با فرد دیگری رقابت نکند، با خود دیروز خود رقابت خواهد کرد و در این صورت است که می‌‌تواند هر روز عملکرد خود را نسبت به روز پیشین بهبود بخشد. فشار برای پیشرفت فقط از داخل نیست. افراد دیگری نظیر مربیان، والدین و حتی طرفداران نیز فرد را از خارج تحت فشار قرار می‌‌دهند.”

  اگرچه شبکه‌‌های اجتماعی کمک شایانی به صنعت تناسب‌‌اندام کرده و ارتباط ورزشکاران با طرفداران را افزایش داده است، با این حال، مضراتی نیز دارد، زیرا شبکه‌‌های اجتماعی انتظارات غیرواقع‌‌گرایانه‌ای در افراد ایجاد می‌‌کنند.

  سانتیاگو می‌‌گوید: “احساس می‌‌کنم فشار از سوی شبکه‌‌های اجتماعی به افراد وارد شده و در نتیجه بسیاری از افراد سعی می‌‌کنند در کمترین زمان ممکن قدرت و حجم عضلات خود را افزایش دهند. متاسفانه، برخی افراد با نحوه استفاده از داروها و مکمل‌‌های بدنسازی آشنا نبوده و این امر مشکلاتی ایجاد می‌‌کند.”

  اوکیپینتی به افرادی که تحت فشار هستند توصیه می‌‌کند که یک گام به عقب برداشته و هدف بزرگی که در ذهن دارند را به خاطر بیاورند. این تفکر برای بدنسازی طبیعی ضروری است.

  وی می‌‌گوید: “رقابت فقط فصلی از کتاب زندگی است. اگر در طول سال ثابت قدم بوده و به صورت متمرکز تمرین کنید، می‌‌توانید با چند تغییر ساده تاثیرات قابل‌‌‌‌توجهی مشاهده کنید.”

  آگوزی می‌‌گوید: “قبل از باور این موضوع که داروها تنها گزینه برای رقابت و رسیدن به بدن موردنظر هستند، اقدامات خود را مجددا ارزیابی کنید.”

  وی می‌‌گوید: “وسوسه و فشار همه‌‌جا وجود دارند، اما ضروری است تحقیق کرده و خود را با حقایق آشنا کنید. آیا مواردی در رژیم‌‌غذایی یا تمرینات شما وجود دارند که مشکل ایجاد می‌‌کنند؟ آیا روش دیگری برای انجام تمرینات وجود دارد؟ من بر این باور هستم که همواره امکان پیشرفت وجود دارد.”

  مقام دوم رقابت‌‌های بیکینی در پورتوریکوی سال 2019 نیز اعلام کرد که مصرف داروهایی تقویت‌‌کننده آن میانبری که شما به دنبال آن هستید نباشد.

  آگوزی می‌‌گوید: “تلاش همیشه نتیجه‌‌بخش است. برای من استفاده از داروهای تقویت ‌‌کننده مسیری دشوارتر است. همواره مزایای کوتاه‌‌مدت را با درازمدت از نظر ذهنی و فیزیکی مقایسه نموده و سپس تصمیم‌‌گیری کنید.”


  تالیف:

  تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت bodybuilding.com)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۶ رای
  بازگشت به لیست

  نوشته های مشابه

  8 دیدگاه در “بدنسازی طبیعی

  1. علی گفت:

   سلام. رسیدن به یک بدن متناسب بدون استفاده از داروها کار سختیه و نیاز به صبر زیادی داره.

   1. واحد تولید محتوای تن ورز گفت:

    سلام. بله دوست عزیز این ورزش کلا نیاز به صبر و انگیزه و اراده بسیاری دارد. بسیاری از بدن‌های زیبا که می‌بینید به صورت طبیعی ولی با رعایت اصول اساسی به این حد رسیده‌اند.

  2. شراره گفت:

   خیلی سخت و زمانبره واقعا

   1. واحد تولید محتوای تن ورز گفت:

    سلام. دوست گرامی به هرحال این ورزش نیاز به صبر و اراده بسیاری دارد.

  3. احمدی گفت:

   مقاله عالی بود و کامل فقط اراده قوی می خواد در کنار تمرین و رژیم غذایی خوب درسته ؟

   1. تولید محتوا تن ورز گفت:

    سلام. دوست عزیز اراده و صبر یکی از ارکان اصلی رشته بدنسازی و رسیدن به تناسب اندام است.

  4. منصور اردانه گفت:

   الان بدن‌های نچرال بسیار روی بورسه و حتی مسابقات توی این زمینه هم داریم.

  5. صادق گفت:

   خیلی جذاب و خوب بود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *