برنامه‌های بدنسازی, مقالات

6 حرکت ورزشی خطرناک

6 حرکت ورزشی خطرناک
 • 6 حرکت ورزشی خطرناک

  6 حرکت ورزشی خطرناک که باعث آسیب شدید به بدنسازان می‌شود کدامند؟ تمرینات ورزشی مناسب را باید بر اساس نوع بدن، میزان آسیب‌دیدگی و هدف موردنظر انتخاب کرد. بعضی از این تمرینات، تمرین ورزشی خطرناک بوده که یا برای سلامتی شما مناسب نیستند و یا انرژی‌تان را بیهوده هدر می‌‌دهند. آیا شما در حال انجام این تمرینات خطرناک هستید؟ با  تن‌ورز همراه باشید.

  • حرکت شنا به همراه دست زدن (Clapping Push-Up)

  حرکت شنا به همراه دست زدن Clapping Push-Up حرکت شنا به همراه دست زدن Clapping Push-Up

  بعضی از ورزشکاران تصور دارند که این حرکت آسان بوده و توانایی انجام آن را دارند. شنا به همراه دست زدن (Clapping Push-Up) ممکن است جزو حرکات ورزشی خطرناک برای شما محسوب ‌شود. این افراد متصورند که می‌‌توانند با هر بار پریدن از زمین و زدن دست‌ها به همدیگر (کوبیدن دست‌ها به یکدیگر، روش انجام این حرکت است) از عهده این تمرین برمی‌آیند. اما برای این مورد باید فرصت کافی داشته باشید درنتیجه فاصله مناسب شما از زمین این زمان را در اختیارتان قرار می‌دهد.

  بااین‌حال اگر شما به هر دلیل نتوانید قدرت و زمان‌‌‌‌بندی را هماهنگ نمایید، یک تمرین ورزشی مرگبار برایتان می‌شود! به‌شدت به خود صدمه وارد خواهید کرد و احتمالاً با انگشت شکسته یا مچ دست آسیب‌دیده مواجه خواهید شد.

  تن‌ورز برای شما جایگزین بهتری دارد. درواقع با یک تغییر ساده در هنگام کوبیدن دست‌ها به یکدیگر، می‌توانید از حرکت شنا پلایومتریک (Plyo Push-up) بهره ببرید و از آسیب‌دیدگی خود جلوگیری نمایید.

  حرکت شنا پلایومتریک Plyo Push-up حرکت شنا پلایومتریک Plyo Push-up حرکت شنا پلایومتریک Plyo Push-up

  • حرکت پهلو ایستاده با دو دمبل (Side Bend with Two Weights)

  حرکت ورزشی خطرناک

  تن‌ورز طرفدار حرکت پهلو ایستاده با دو دمبل (Side Bend with Two Weights) به‌طورکلی نیست؛ به این دلیل که این حرکت با خم شدن‌‌های جانبی که ایجاد می‌‌کند دقیقاً با عضلات هدف مطابقت ندارد.

  انجام این حرکت با نگه‌داشتن صفحات 20 کیلوئی یا دمبل در دو طرف بدن هنگام خم شدن بین ورزشکاران دیده می‌شود. اما این کار حرکت پهلو ایستاده با وزنه را به یک تمرین ورزشی احمقانه تبدیل خواهد کرد! وزن صفحه یا دمبل ازیک‌طرف بار اضافی را به طرف دیگر خنثی می‌‌کند که با هدفی که در این تمرین دنبال می‌‌شود، مغایرت دارد.

  اگر اصرار به انجام این تمرین دارید، آن را به درستی انجام دهید. فقط از یک دمبل یا وزنه استفاده نموده و به سمت آن خم شوید، سپس به وضعیت ایستاده برگردید. با این کار دیگر این حرکت ورزشی خطرناک را در برنامه‌ خود نخواهید داشت.

  حرکت پهلو با دمبل Dumbbell Side Bend حرکت پهلو با دمبل Dumbbell Side Bend

  • حرکت ماندن در حالت بارفیکس (Kipping Pull-Up)

  اگرچه این حرکت به وسیله کراس فیت (CrossFit) محبوب شده است، اما یکی از سخت‌‌ترین حرکات ورزشی است. مطمئناً در مسابقات CrossFit، ورزشکاران برای برنده شدن مجبور به انجام این حرکت هستند. بااین‌حال ابتدا ورزشکاران در انجام حرکت بارفیکس ماهر شده‌‌اند و سپس به انجام این حرکت می‌پردازند.

  تمرین ورزشی خطرناک

  بااین‌وجود، بعضی ورزشکاران با نداشتن قدرت بدنی مناسب و عدم تمرین کافی، این حرکت را به یک تمرین ورزشی خطرناک تبدیل کرده و به خود آسیب می‌رسانند. همچنین امکان دارد باعث صدمه به سرشانه‌های خود شوند. تمرین آویزان شدن از حلقه، این امکان را به شما دهد که در یک موقعیت مناسب قرار بگیرید و جایگزین مناسبی برای تمرینات ورزشی خطرناک بیابید.

  اگر می‌خواهید سلامتی خود را حفظ کنید، یاد بگیرید که چگونه با تمرین بیشتر، حرکت بارفیکس را بهتر انجام دهید حتی اگر زمان زیادی را صرف این موضوع کنید.

  • تمرینات عضلات چرخاننده سرشانه با دمبل (Rotator Cuff Exercises with Dumbbells)

  حرکات ورزشی مرگبار

  هنگامی‌که یک ورزشکار ایستاده، یک دمبل سبک را نگه‌داشته و چرخش خارجی یا داخلی سرشانه با دمبل را انجام می‌دهد، معمولاً هدف، گرم‌کردن سرشانه است. اما در حقیقت این نیرو در حال پایین آمدن است و باعث می‌شود که عضلات بازو درگیر شوند و تأثیری بر سرشانه نخواهند داشت. درنتیجه این تمرین را به حرکت ورزشی احمقانه تبدیل خواهد نمود!

  بهتر است به‌جای استفاده از دمبل که تأثیر آن‌چنانی ندارد، از سیم‌کش یا کش ورزشی در این تمرین بهره ببرید و کش یا کابل را در راستای نیم‌تنه و دستان خود تنظیم نمایید.

  • دیپ (Bench Dip)

  دیپ (Bench Dip) بااین‌که جزو حرکات ورزشی مرگبار است، هنوز هم مورداستفاده حتی در بین مربیان با تجربه و با دانش قرار می‌‌گیرد. بدنساز خود را در بین دو نیمکت قرار داده و درحالی‌که مربی او چندین صفحه (Plate) 20 کیلوئی را روی شکم او قرار می‌‌دهد، وی یک حرکت ورزشی خطرناک را با شرایط مذکور انجام می‌دهد.

  حرکت ورزشی مرگبار

  علاوه بر خطر لغزش دستان ورزشکار از لبه نیمکت، با توجه به موقعیتی که کف دست‌‌ها بر روی نیمکت قرارمی‌‌گیرد، سرشانه‌ها باری اضافی را در این تمرین ورزشی خطرناک متحمل می‌شوند. تغییر در حالات انجام این حرکت، نتیجه و تأثیر آن را متفاوت نخواهد کرد. حتی اگر سعی کنید به دلیل موقعیت بازو نسبت به ترقوه به میزان بیشتری عضلات سینه‌ خود را به بالا فشار دهید.

  استفاده از میله پارالل برای حرکت پشت بازو دیپ پارالل جایگزین مناسبی برای این حرکت ورزشی مرگبار است.

  حرکت پشت بازو دیپ پارالل Parallel Bar Dip حرکت پشت بازو دیپ پارالل Parallel Bar Dip

  • حرکت اسپرینت پرسرعت (Full Speed Sprinting)

  من به‌عنوان ورزشکار در مسابقات دو سرعت با مانع در مسابقات سطح دانشگاهی شرکت کردم. چهار تا پنج تمرین در هفته داشتم و طی 18 تا 21 سالگی در مسابقات متعددی در کانادا شرکت نمودم. تنها یک حرکت دشوار را به یاددارم که مربی از ما می‌خواست، آن‌هم دویدن با بیشترین میزان سرعت بود.

  هدف این نیست که رکورد جهانی را بشکنیم، صلاحیت بازی‌های Commonwealth را به دست آوریم و یا تمرینات ورزشی مرگبار در برنامه خود داشته باشیم. هدف چربی سوزی و افزایش متابولیسم است. بنابراین به بدن خود فشار نیاورید و از حدود 85 تا 90 درصد سرعت خود استفاده نمایید. این تغییرات می‌‌تواند از ایجاد فشارهای ناخواسته به‌خصوص در ناحیه همسترینگ (پشت ران) جلوگیری کند.

  جمع‌بندی

  به‌جای انجام حرکات ورزشی خطرناک، جایگزین‌های مناسب آن را پیداکرده و برای پیشرفت در تمرینات از آن‌ها بهره ببرید. هدفتان عضله سازی، افزایش متابولیسم و انجام اصولی تمرینات باشد. انجام تمرین ورزشی خطرناک یا انجام تمرنیات بیش‌ازحد توانایی‌های شما، تنها خطرناک بوده و منجر به آسیب رساندن به بدنتان خواهد شد.


  تالیف:

  تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت t-nation.com)

  در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

   


  N:1589

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  بازگشت به لیست

  نوشته های مشابه

  1 دیدگاه در “6 حرکت ورزشی خطرناک

  1. جسوری گفت:

   خیلی جالب بود. نمی‌دونستم حتی دیپ هم خطرناکه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *