افزایش وزن و حجم, مقالات, مقاله‌های دیگر

تأثیرات تستوسترون

 مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 5 دقیقه

 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (تنها با یک کلیک رای دهید)

Loading...

احساس خستگی دارید؟ بی‌‌حوصله هستید؟ تمایل چندانی به رابطه جنسی ندارید؟ اگر تبلیغات متعدد موجود را مطالعه کنید بدین نتیجه خواهید رسید که احتمالاً مشکل از میزان تستوسترون بدن شماست. ما نیز بر این باور هستیم و بدین دلیل است که مکمل‌‌های تستوسترون متعددی در بازار وجود دارند که افراد از سال 2000 تا سال 2016 از آن‌ها استفاده کرده‌‌اند.

اشتباه نکنید. تستوسترون یکی از هورمون‌‌های ضروری بدن است. تستوسترون اولین هورمونی است که در رحم مادر تشکیل‌شده و منجر به تمایز دختران از پسران می‌‌شود. در دوران بلوغ، تستوسترون در رشد استخوان و حجم ماهیچه نقش داشته و بر عملکرد سلول‌‌های قرمز خونی و ثبات روحیه نقش دارد.

اما پیامی که تبلیغات برای ما ارسال می‌‌کنند بیشتر جنبه اجتماعی و اقتصادی دارد. این تبلیغات دقیقاً همانند تبلیغاتی هستند که زمانی برای مکمل‌‌های ویتامین عرضه می‌‌شدند. الیزابت کاوالر (اورولوژیست) می‌‌گوید: “بسیاری از زنان میان‌‌سال به والیوم عادت کرده‌‌اند و آن را درمان تمام مشکل خود می‌‌دانند. تستوسترون نیز پاسخی جدید برای ناامیدی است.” بسیاری از ما احساس خوبی از زندگی نداشته و خسته شده‌‌ایم. برخی از ما صرفاً برای بقا تلاش می‌‌کنیم. دکتر کاوالر می‌‌گوید: “مردان بر این باور هستند که اگر اندکی تستوسترون دریافت کنند، احساس خوبی خواهند داشت. اما این‌طور نیست.”

این باور تبلیغاتی است که افراد در مورد تستوسترون دریافت کرده و بدین نتیجه می‌‌رسند، اما بسیاری از این تبلیغات صحت ندارند. مردان تمام مشکلات روحی خود را نیز به تستوسترون ربط می‌‌دهند. اما نباید شرایط را به‌طور نادرست تفسیر نمود. کمبود تستوسترون بدین معنا نیست که شما ضعیف بوده و مقادیر بالای تستوسترون نیز بدین معنا نیست که شما عضلات بسیار قدرتمندی دارید.

حتی مقدار پایین تستوسترون نیز پایداری زیادی نخواهد داشت. مقدار پایین این هورمون نشان می‌‌دهد که شما تغذیه خوبی نداشته‌‌اید. اما زمانی که مقدار این هورمون در رده طبیعی باشد، نیازی برای تلاش به افزایش یا کاهش آن نخواهید داشت.

در طی نوشتن این مقاله، من دو بار میزان تستوسترونم را چک کردم. این مقاله باعث شد مطالعاتی انجام داده و برخی از باورهایم را به چالش بکشم.

چه اطلاعاتی در مورد این هورمون مشهور دارید؟ در این مقاله قصد داریم بهترین و آخرین اطلاعات موجود در مورد تستوسترون را در اختیار شما قرار دهیم تا تصویر خوبی از آن داشته باشید، زیرا ممکن است تبلیغات را باور کرده و صرف‌‌نظر از میزان کم یا زیاد تستوسترون بدنتان، از این هورمون استفاده نمایید.

چگونه می‌‌توانید بدانید که تستوسترون شما کم است؟

در حدود 5 میلیون از مردان آمریکایی (معمولاً افراد مسن) با کمبود تستوسترون مواجه هستند. برای اطمینان از کمبود تستوسترون، ابتدا به دنبال نشانه‌‌های آن باشید. ازجمله نشانه‌‌های کمبود تستوسترون می‌‌توان به مشکلات نعوظ، فقدان انرژی، عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی و … اشاره نمود.

تعیین میزان تستوسترون بدن

شما باید سعی کنید میزان تستوسترون بدنتان را در حد نرمال حفظ کنید. به‌منظور اطلاع از میزان دقیق این هورمون، ضروری است که حداقل دو بار آزمایش دهید، زیرا این هورمون همواره در حال تغییر است. میزان هورمون در صبح به بیشترین میزان می‌‌رسد، بنابراین، اگر جوان هستید و برنامه خواب منظمی دارید، میزان آن را صبح ساعت 10 اندازه‌‌گیری کنید. اگر سن شما بیشتر از 50 است، زمان آزمایش میزان تستوسترون اهمیت چندانی نخواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که میزان این هورمون تحت تأثیر عوامل اجتماعی و عادت‌‌های سلامتی است. در کتاب تستوسترون: بیوگرافی تائید نشده، ربکا جردن یانگ و کاترینا کارکازیس نوشته‌‌اند که تستوسترون به عوامل اجتماعی نظیر بازخورد نیز واکنش می‌‌دهد. برای مثال، بازیکنان راگبی که ویدئوی یک بازی خوب را تماشا می‌‌کنند، در صورت دریافت بازخورد با افزایش 50 درصدی میزان تستوسترون مواجه می‌‌شوند.

تمرینات استقامتی نیز می‌‌توانند میزان تستوسترون را به‌طور کوتاه‌‌مدت افزایش دهند. کاردیو میزان تستوسترون را در مردانی که وزن طبیعی دارند، افزایش نمی‌‌دهد. جردن یانگ و کارکازیس نیز به بررسی تحقیقات پرداخته و اعلام کردند که تستوسترون به‌تنهایی نمی‌‌تواند عملکرد ورزشی فرد را تقویت کند. شایان‌ذکر است که کمبود خواب و استفاده از مولتی‌‌ویتامین‌‌های حاوی بیوتین نیز میزان تستوسترون را کاهش می‌‌دهد، بنابراین، سه روز قبل از آزمایش، مصرف مولتی‌‌ویتامین را متوقف کنید.

میزان تستوسترون را در روزهای عادی بسنجید. زمانی که از میزان تستوسترون خود مطلع شدید به‌هیچ‌عنوان نگران نباشید. میزان 264 الی 916 نانوگرم در هر دسی لیتر خون طبیعی است. اگر میزان تستوسترون شما به 264 نزدیک بوده و احساس خوبی دارید، وضعیت سلامتی شما با فردی که میزان تستوسترون وی 700 بوده و احساس خوبی دارد، تفاوتی نخواهد داشت. اگر میزان تستوسترون شما کمتر از 300 بوده و علائم کمبود تستوسترون در شما مشاهده شود، در رده افراد مبتلابه فقدان تستوسترون قرار خواهید گرفت.

من اولین آزمایش تستوسترون را در انتهای هفته‌‌ای پرمشغله انجام دادم. شب قبل از آزمایش نیز کمتر از پنج ساعت خوابیده بودم. عددی که آزمایش تستوسترون نشان داد 287 بود. این میزان در محدوده نرمال قرار می‌‌گیرد. علائم کمبود تستوسترون در من مشاهده نمی‌‌شد، اما بااینکه می‌‌دانستم این عدد در محدوده نرمال است، احساس خوبی نداشتم. یازده روز بعد، من مجدداً آزمایش دادم. میزان تستوسترون 429 بود. اما دلیل این میزان از تغییر چه بود؟ شب قبل بهتر خوابیده و مصرف مولتی‌‌ویتامین را قطع کرده بودم.

شاید باورش برایتان سخت باشد، اما احساس مردانگی بیشتری داشتم. اما این فقط یک تصور نادرست است.

سه اقدام برای مقابله با کمبود تستوسترون

بهترین اقدامی که می‌‌توانید برای بهبود میزان تستوسترون انجام دهید، بهبود سلامتی است. از استرس خودداری کرده، خواب خود را افزایش داده و وزن خود را کاهش دهید. آنزیمی در بافت‌‌های چربی وجود دارد که تستوسترون را به استروژن تبدیل می‌‌کند، بنابراین سعی کنید وزن خود را کنترل کنید. ازآنجایی‌که میزان استروژن در افراد چاق بیشتر از تستوسترون است، مردان چاق سینه‌‌های بزرگ‌تری دارند. بنابراین، می‌‌توان بدین نتیجه رسید که تستوسترون نقش مهمی را در بسیاری از تعاملات بدن ایفا می‌‌کند.

اگر میزان تستوسترون بدن شما بسیار کم بوده و نیاز به درمان داشته باشد، پزشک می‌‌تواند داروهایی به شما تزریق کند تا با مصرف آن‌ها غده هیپوفیز پیامی به گونادها ارسال کرده و میزان تولید تستوسترون را افزایش دهد. ازجمله این داروها می‌‌توان به کلومیفن سیترات (کلومید) اشاره کرد که یکی از داروهای رایج برای درمان زنان نابارور است. استفاده از این دارو نیاز به تلاش به‌سلامتی را از بین نمی‌‌برد و در طی استفاده از آن نیز باید همچنان به‌سلامتی، خواب و وزن خود توجه کنید.

روش‌‌های درمانی جایگزینی نیز وجود دارند که می‌‌‌‌توانید به‌عنوان آخرین گزینه از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر تستوسترون از طریق داروها برای بدن تأمین شود، بدن ممکن است تولید تستوسترون را به‌طور کامل متوقف کرده و بعد از قطع مصرف داروها ممکن است بدن توانایی خود برای تولید تستوسترون را از دست بدهد. اما در صورت صلاحدید پزشک شما مجبور به استفاده از این روش‌‌ها هستید. شما می‌‌توانید از ژل‌‌های جایگزین تستوسترون استفاده کنید. همچنین قرص‌‌هایی نیز وجود دارند که استفاده از آن‌ها آسان‌‌تر از ژل بوده و میزان تستوسترون را به‌طور قابل‌‌توجهی افزایش می‌‌دهند. همچنین پلت‌‌هایی با اندازه دانه برنج وجود دارند که در زیرپوست قرار داده می‌‌شوند. آمپول‌‌های تستوسترون نیز وجود دارند اما پزشکانی می‌‌توانند آن‌ها را تجویز کنند که درزمینهٔ درمان تستوسترون تخصص دارند.

به لطف پیشرفت‌‌های اخیر امروزه از روش‌‌های متعددی برای افزایش میزان تستوسترون استفاده می‌‌شود که در گذشته امکان‌‌پذیر نبودند. در دهه 1920، پزشکان بیضه‌‌های بز را به بیماران پیوند می‌‌زدند که این روش به‌هیچ‌عنوان مؤثر نبود.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت menshealth.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *