تغذیه و رژیم غذایی, راهنمای مصرف مکمل‌ها, مقالات

10 مکمل برای بهبود عملکرد بدنسازی

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 4 دقیقه

مکمل برای بهبود عملکرد بدنسازی

آیا به دنبال اطلاعات کاملی در مورد مکمل‌های بدنسازی هستید؟ در این مقاله با نحوه تأثیر BCAAها، روغن ماهی، پروتئین وی، گلوتامین و ویتامین‌های مجموعه B بر روی دستگاه ایمنی و عملکرد ورزشی آشنا خواهید شد.

هزاران مکمل در بازار وجود دارند. هر فرد نیازها و اهداف متفاوتی دارد، بنابراین یک مکمل را نمی‌توان را برای همه افراد توصیه نمود.

همان‌طور که می‌دانید، بهتر است اغلب مواد مغذی موردنیاز بدن را از طریق یک رژیم غذایی متعادل تأمین کنیم. بااین‌حال، ممکن است بنابه دلایل مختلفی ازجمله عدم داشتن دانش کافی در مورد تغذیه مناسب یا انجام تمرینات شدید، بسیاری از ما به مکمل‌هایی برای بهبود عملکرد بدنسازی نیاز داشته باشیم.

من فقط از چند مکمل استفاده می‌کنم: مولتی‌ویتامین، روغن ماهی، پروتئین وی ایزوله، BCCA، گلوتامین، B-Complex 100، چربی سوزهای ترموژنیک و مکمل‌های پیش از تمرین.

بخوانید: (راهنمای استفاده از انواع مکمل های بدنسازی و ورزشی)

مکمل‌ها:

مولتی‌ ویتامین: اگر فقط می‌توانید یک مکمل خریداری کنید، من مولتی‌ویتامین را توصیه می‌کنم. این محصولات تمام نیازهای بدن شما را تأمین می‌کنند.

آن‌ها منجر به تقویت دستگاه ایمنی شده و همچنین از کمبودهای غذایی جلوگیری می‌کنند. ویتامین‌های غذایی بسیار بهتر از انواع ترکیبی می‌باشند، زیرا آن‌ها به‌آسانی جذب‌شده و توسط بدن مورداستفاده قرار می‌گیرند.

روغن ماهی: به گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که امگا 3 در کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی نقش مهمی را ایفا می‌کند. روغن ماهی منبع فوق‌العاده‌ای برای تأمین امگا 3 می‌باشد.

روغن ماهی باعث کاهش کلسترول بد (LDL) گردیده و میزان کلسترول خوب (HDL) را افزایش می‌دهد. من علاوه بر روغن ماهی، مقدار قابل‌توجهی ماهی نیز استفاده می‌کنم، اما استفاده هم‌زمان آن‌ها توصیه نمی‌شود.

پروتئین: به دلیل جذب سریع و میزان خلوص، من از پروتئین وی ایزوله بعد از تمرین استفاده می‌کنم. ایزوله‌ها حاوی بیش از 90% پروتئین بوده و میزان چربی و لاکتوز آن‌ها بسیار ناچیز می‌باشد.

کازئین گزینه دیگری برای تأمین میزان پروتئین موردنیاز بدن می‌باشد. این پروتئین جذب آرامی داشته و هضم آن به چند ساعت زمان نیاز دارد. کازئین را می‌توان به‌صورت نوشیدنی جایگزین غذا استفاده نموده و یا قبل از خواب و زمانی که بدن شما قرار است تا 7-8 ساعت غذایی دریافت نکند، استفاده کنید.

BCAAها: آمینواسیدهای شاخه‌دار به شما در افزایش مدت‌زمان تمرین کمک کرده و میزان خستگی ناشی از تمرین را کاهش می‌دهند. مطالعات نشان می‌دهند استفاده از BCAA منجر به افزایش حفظ ماهیچه و همچنین افزایش چربی سوزی می‌گردد.

گلوتامین: در طی انجام تمرینات شدید، میزان گلوتامین بدن به‌شدت کاهش می‌یابد. این امر منجر به کاهش قدرت، استقامت و بازیابی می‌گردد. استفاده از مکمل‌های حاوی گلوتامین منجر به متابولیزه شدن چربی‌های بدن گردیده و رشد ماهیچه‌های جدید را تقویت می‌کند.

B Complex 100: ویتامین‌های مجموعه B منجر به افزایش انرژی می‌گردند. ویتامین‌های B منجر به افزایش جذب انرژی از مواد غذایی گردیده و همچنین جذب اکسیژن توسط بافت‌های ماهیچه‌ای را افزایش می‌دهد.

من از B Complex 100 استفاده می‌کنم، زیرا حاوی 100 میلی‌گرم ویتامین B می‌باشد. این روش مناسبی برای افزایش انرژی بدون استفاده از محرک‌ها می‌باشد.

ترموژنیک‌ها: من همواره در مورداستفاده از چربی سوزهای ترموژنیک مردد بودم و برای این امر دلایل متعددی داشتم. یکی از اصلی‌ترین دلایل این است که آن‌ها منجر به بروز احساس بیماری در برخی از افراد می‌گردند.

ترموژن‌ها با افزایش دمای بدن و متابولیسم عمل کرده و منجر به افزایش میزان انرژی، تمرکز و روحیه می‌گردند. ترموژن‌ها به‌عنوان مهارکننده اشتها نیز عمل می‌کنند. آن‌ها باید به‌طور دوره‌ای مصرف شوند و این بدین معناست که نباید بیش از 6 ماه به‌طور مداوم استفاده نشوند.

اگر شما به‌تازگی استفاده از محصولات ترموژنیک را آغاز کرده‌اید، آن را با معده خالی مصرف نکرده و زمانی که ترموژن‌ها همچنان در دستگاه گوارش شما هستند، از استفاده از محرک‌های دیگر یا کافئین خودداری کنید. من معمولاً ترموژن‌ها را در روزهای پرمشغله استفاده می‌کنم.

مکمل‌های پیش از تمرین: روزهایی که قرار است تمرینات دشواری نظیر تمرینات پا و پشت انجام دهم، از مکمل‌های پیش از تمرین استفاده می‌کنم تا انرژی و تمرکز بیشتری در طول تمرین داشته باشم. مکمل‌های پیش از تمرین بی‌شماری در بازار وجود دارند. مکمل‌های مختلف از مواد تشکیل‌دهنده متفاوتی استفاده می‌کنند.

من به دو مورد زیر علاقه شدیدی دارم و همواره از محصولاتی استفاده می‌کنم که حاوی این مواد باشند. زمانی که از مکمل‌های دارای این مواد استفاده می‌کنم، تمرکز و انرژی بیشتری داشته و هیچ‌گونه عوارض جانبی ازجمله خارش پوست نیز احساس نمی‌کنم. خارش پوست یکی از عوارض جانبی برخی از مکمل‌های پیش از تمرین می‌باشد.

بتاآلانین: بتاآلانین منجر به افزایش توانایی شما برای انجام تمرینات با شدت بالا می‌گردد. این ماده قدرت انقباض ماهیچه‌های شما را نیز افزایش می‌دهد.

بعد از مصرف بتاآلانین ممکن است سوزش، خارش یا سرخی ناچیزی را بر روی پوست سر یا گوش‌های خود احساس کنید که برای من اغلب بر روی قفسه سینه یا پیشانی می‌باشد. به‌هیچ‌عنوان نگران نباشید، زیرا این‌یکی از عوارض طبیعی مصرف این ماده می‌باشد. تاکنون هیچ‌گونه تأثیر طولانی‌مدتی ناشی از این عارضه جانبی مشاهده نشده است.

این وضعیت اغلب به 60 الی 90 دقیقه به طول می‌انجامد. اگر احساس می‌کنید عوارض بسیار شدید هستند، میزان مصرف را کاهش دهید. افراد مبتدی نباید این ماده را با معده خالی مصرف کنند زیرا در این صورت احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر می‌شود.

کراتین: با استفاده از کراتین توانایی تمرین، میزان انرژی، میزان استقامت، قدرت ماهیچه‌ای و سرعت بازیابی را افزایش دهید.

مکمل‌ها روش مناسبی برای افزایش فعالیت و بهبود زندگی سالم می‌باشند. اما انتظار نداشته باشید با استفاده از مکمل‌های شیوه زندگی ناسالم خود را بهبود بخشید. هیچ مکملی نمی‌تواند جایگزین رژیم غذایی سالم و تمرین شود.

تا زمانی که شما دست‌به‌کار نشده‌اید، مکمل‌ها نمی‌توانند تأثیری داشته باشند.


تالیف:

تن ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت muscleandstrength.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *